Wiadomości prasowe

Mozambik: Islamiści walczą o kalifat

Wielu zabitych

(Open Doors Polska) - Islamscy ekstremiści w Mozambiku zamordowali wiele osób w północno-wschodniej prowincji nadmorskiej Cabo Delgado. Ostatnia seria ataków rozpoczęła się 23 marca i trwała do pierwszego tygodnia kwietnia. Wśród zniszczonych budynków były dwa kościoły i kilka domów osób duchownych. Chociaż do tej pory incydenty te tylko w niewielkim stopniu dotknęły wspólnotę chrześcijańską, to rosnąca niestabilność w kraju może doprowadzić do nasilenia prześladowań chrześcijan.

2020-04-24_Open_Doors_753x370_Mozambik_DetailPage

Zdjęcie symboliczne: Droga wiejska w Mozambiku

Mieszkańcy wioski odmawiają wstąpienia w szeregi dżihadystów

Open Doors troszczy się o bezpieczeństwo chrześcijan w bogatej w gaz prowincji Cabo Delgado. Od 2017 roku islamiści przeprowadzili ataki na dziewięć z 14 okręgów w prowincji.
Atak mozambijskich dżihadystów, w którym zginęło najwięcej osób, miał miejsce w pierwszym tygodniu kwietnia. Grupa znana również jako Al Shabaab, która próbuje ustanowić kalifat w Mozambiku, zabiła 52 osoby w wiosce Xitaxi niedaleko Muidumbe. Upublicznienie informacji o ataku zajęło ponad dwa tygodnie. Rzecznik prasowy policji powiedział mediom: „Terroryści próbowali zrekrutować młodych ludzi do swoich szeregów. Ponieważ mieszkańcy wioski stawiali opór, bojownicy, w akcie zemsty, w okrutny sposób zabili 52 młodych ludzi”. Współpracownicy Open Doors dowiedzieli się, że dżihadyści zaatakowali również cztery inne wioski w pobliżu Muidumbe w środę, 1 kwietnia. We wsi Miangalewa spalili oni kościół i zniszczyli inne obiekty we wsiach Namacunde, Ntchinga i Moatid.

Atak na nadbrzeżne miasto Mocimbao da Praia w dniu 23 marca trwał około 17 godzin. Według osób kontaktowych w tej okolicy sprawcy spalili budynki publiczne, uwolnili więźniów z miejscowego więzienia, swobodnie poruszali się po ulicach, prezentując czarną flagę dżihadu. Według informacji Open Doors w ataku zginęły dwie kobiety, ale dokładne okoliczności ich śmierci są nieznane. Dwa dni później dżihadyści zaatakowali pobliskie miasto Quissanga, gdzie zniszczyli kwaterę główną policji, spalili wiele pojazdów publicznych i prywatnych oraz zabili sześciu żołnierzy rządowych. W następnym kroku zaatakowali wioskę Mussomero, w pobliżu Quissaga i Mecula w prowincji Niassa, gdzie spalili kościół i zniszczyli domy dwóch pastorów oraz dom księdza katolickiego.

„Nie walczymy o bogactwo, chcemy tylko prawa islamskiego”

Według AFP w czwartek w mediach społecznościowych krążył film, w którym napastnicy - niektórzy ubrani w mundury mozambickiego wojska – przebywający na terenie rezydencji gubernatora dystryktu w Quissanga, zwracali się do ludności następującymi słowami: „Wzywamy was do przybycia tutaj i walki pod tą flagą” - powiedział jeden z nich po portugalsku. „Nie walczymy o bogactwo, chcemy tylko prawa islamskiego”.
Open Doors odnotowało 120 ataków na chrześcijan i 12 morderstw w ostatnim okresie sprawozdawczym Światowego Indeksu Prześladowań. ONZ potwierdza eskalację konfliktu od listopada ubiegłego roku, w tym ataki na autobusy, podpalenia w dniu Bożego Narodzenia i ataki na żołnierzy armii rządowej.

Wezwanie do modlitwy

„Eskalacja przemocy w Mozambiku jest bardzo niebezpieczna. Większość ludności w północnej części kraju to umiarkowani muzułmanie, podczas gdy w regionach centralnych i południowych dominują chrześcijanie. Jeśli jednak rząd nie podejmie działań, aby zapanować nad sytuacją, trwająca przemoc może zaburzyć równowagę religijną, która istnieje dziś między mieszkańcami Mozambiku. Wzywamy chrześcijan na całym świecie, aby modlili się za Kościół w tym regionie - powiedział Jo Newhouse, rzecznik prasowy Open Doors na terenie Afryki Subsaharyjskiej.

Mozambik nie należy do 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań 2020. Jednak znajduje się na liście „krajów pod obserwacją”.

Źródła: AFP, Open Doors

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Mozambiku:

  • Módl się za wszystkich dotkniętych atakami, aby doświadczyli Jezusa jako pocieszyciela i uzdrowiciela.
  • Módl się, aby władze kraje zdołały przywrócić stabilność w prowincji Cabo Delgado.
  • Módl się za chrześcijan i kościoły w tym regionie, aby zostali wzmocnieni w swojej wierze i mogli być ambasadorami Bożej miłości dla ludzi w swoim otoczeniu.