Wiadomości
Nepal

Nepal: "Naszemu życiu i służbie grozi stałe niebezpieczeństwo”

Przywódcy kościołów chrześcijańskich w Nepalu martwią się coraz częstszymi przejawami agresji, które dotykają ich społeczności.

(Open Doors Polska) – Groźby wobec liderów i ataki na kościoły stały się w Nepalu codziennością, jak donoszą nepalscy chrześcijanie. Przyczynia się do tego ustawa zakazująca konwersji, która weszła w życie w sierpniu ubiegłego roku. Wielu przywódców kościelnych z niepokojem patrzy w przyszłość.

Nepal 01.03.2019
Zdjęcie symboliczne: chrześcijanie w Nepalu

Przywódcy kościołów i organizacje chrześcijańskie na celowniku

W 2018 roku, co najmniej 13 chrześcijan zostało aresztowanych, a wobec 22 osób duże krajowe gazety opublikowały fałszywe oskarżenia, w których zarzucano chrześcijanom, że przy pomocy różnych środków nakłaniali oni hindusów do nawrócenia się na chrześcijaństwo. Artykuły wzywały do ukarania winnych, pojawiły się w nich także postulaty domagające się zakazania działalności chrześcijańskim organizacjom pozarządowym (NGO). Organizacje pozarządowe są ostatnio coraz częściej szykanowane w Nepalu. Oskarża się je o to, że celem ich działania jest nawracanie, a ponieważ konwersja jest nielegalna, coraz częściej słychać głosy domagające się zakazania ich działalności w kraju.

Nowe organizacje chrześcijańskie nie są rejestrowane. Opisany został przypadek próby rozwiązania przez rząd organizacji zajmującej się drukowaniem Biblii. Jeden z liderów wyraził obawę, że biorąc pod uwagę rozwój sytuacji, może się okazać, że czytanie Biblii także wkrótce zostanie uznane za nielegalne. Kolejnym poważnym problemem jest zamykanie chrześcijańskich sierocińców (również pod zarzutem nawracanie dzieci na chrześcijaństwo), co powoduje, że sieroty trafiają na ulicę.

"Obawiam się, że życie chrześcijan będzie stawało się coraz trudniejsze".

Jeden z nepalskich pastorów dzieli się swoimi troskami: "Czasami się boję, ale pokładam nadzieję w Panu. Widzę, że chrześcijańscy liderzy są obserwowani, a naszemu życiu i posłudze grozi niebezpieczeństwo. W miarę jak nowe prawo religijne jest wdrażane, coraz więcej chrześcijan jest pod obserwacją i wielu staje przed sądem. Nie ma możliwości, aby kościoły rejestrowały się jako grupy religijne; są one zgłaszane jako organizacje pozarządowe. W każdej chwili ich działalność może zostać uznana za niezgodną z prawem".
"Obawiam się, że chrześcijanie będą mieli coraz większe trudności ze znalezieniem pracy w Nepalu", usłyszeliśmy od osoby, która kontaktuje się z Open Doors. Znane osobistości w kraju otwarcie wyrażają swoją nienawiść do chrześcijan. Nepal zajmuje obecnie 32 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors. Po dziesięciu latach nieobecności na liście 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znaczny wzrost liczby punktów spowodował powrót Nepalu na listę w 2018 roku. Podobnie jak w sąsiednich Indiach, czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost prześladowań jest hinduski nacjonalizm.

Proszę, módl się o chrześcijan w Nepalu!

  • Módl się o mądrość, siłę i ochronę dla wszystkich chrześcijan w Nepalu, którzy są odpowiedzialni za służbę w kościołach. Módl się, aby kościoły i organizacje chrześcijańskie mogły kontynuować swoją posługę.
  • Proś Jezusa, aby chronił nepalskich chrześcijan przed fałszywymi oskarżeniami i aby prawa kraju nie były nadużywane do podejmowania działań przeciwko chrześcijanom.
  • Módl się, aby chrześcijanie nie ulegali strachowi w obliczu rosnącej wrogości, ale aby Jezus dał im odwagę wyznawać Go wiernie i przekazywać miłość Boga innym.