Wiadomości prasowe
Nepal

Nepal: Wejście w życie ustawy antykonwersyjnej

Chrześcijanie obawiają się nowych ograniczeń po wypowiedziach premiera

(Open Doors Polska) - Około rok po decyzji parlamentu nepalskiego, 17 sierpnia weszła w życie nowa ustawa, która penalizuje zmianę religii. Pogwałcenie uczuć religijnych w myśl nowych zapisów będzie również karalne. Jak informowało Open Doors w minionym roku, nepalscy chrześcijanie obawiają się, że prawo może zostać wykorzystane przeciwko nim przez przeciwników chrześcijaństwa.

Hinduska świątynia w Nepalu
Zdjęcie: Hinduska świątynia w Nepalu

Premier: "Deportowaliśmy wielu".

Ponadto są komentarze premiera Khadga Prasada Oli, które były oczywiście skierowane przeciwko chrześcijanom. W marcu, krótko po jego ponownym objęciu teki premiera, Oli powiedział, że władze Nepalu deportowały wielu obcokrajowców, "którzy przybyli do Nepalu pod pozorem działań pomocowych, ale w rzeczywistości nawracali ludzi ".

Profesor Tanka Subedi z Forum Wolności Religijnej w Nepalu wyraził swoje zaniepokojenie w wywiadzie dla chrześcijańskiego serwisu informacyjnego World Watch Monitor: "Te wypowiedzi nie są tym, czego oczekujemy od osoby mającej stać na straży praw człowieka. On jest naszym premierem. Był on również wybierany przez chrześcijan. Wielu, którzy wybierali jego partię stanowią część społeczeństwa". Minister Spraw Wewnętrznych Nepalu również wyraził się negatywnie o chrześcijanach: "Podejmę twarde działania przeciwko chrześcijanom i prozelityzmowi".

Obawy związane ze zmianą nastrojów społecznych

Zmiana nastrojów nastąpiła po wypowiedzi grupy "Mongol National Army", która określa się mianem chrześcijańskiej, ale nie jest rozpoznawana przez nepalskie kościoły chrześcijańskie. Między innymi, MNA ogłosiła zamiar przekształcenia Nepalu w "państwo chrześcijańskie" do 2025 roku i "zniszczenia wszystkich świątyń i grobów [hinduskich] oraz budowy kościołów na ich miejscu". Profesor Subedi podkreśla, że nie ma powiązań między grupą a kościołami Nepalu: "Ta grupa nie jest częścią wspólnoty chrześcijańskiej. Nie mamy z nimi żadnych powiązań".

Rząd wydaje się jednak wrogo nastawiony do chrześcijan. Chrześcijanie obawiają się negatywnej odpowiedzi ze strony hinduistów, którzy stanowią około 80% populacji Nepalu. Profesor Subedi informuje, że zdarzają się próby zastraszanie liderów wspólnot. Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby władze obrały kierunek działań podobny do sąsiadujących z Nepalem Indii . Tam prześladowania chrześcijan są podsycane przez ekstremistów za milczącym przyzwoleniem nacjonalistycznego rządu - Open Doors obserwuje rozwój wydarzeń z wielkim niepokojem. W Światowym Indeksie Prześladowań 2018  Nepal zajmuje 25 miejsce, jako nowy kraj na liście.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor

Prosimy módl się za chrześcijan w Nepalu:

  • Módl się, aby nowe prawo nie było wykorzystywane przez przeciwników wiary chrześcijańskiej.
  • Módl się, aby kościoły miały możliwość wyjaśnić władzom, że nie są przeciwko hinduistom oraz, że nie przymuszają nikogo do nawrócenia.
  • Poproś Boga, aby dał się poznać jeszcze wielu Nepalczykom.