Wiadomości prasowe
Niger

NIGER: CHRZEŚCIJANIE WYCHŁOSTANI PRZEZ ISLAMISTÓW

Islamiści grożą surowymi karami, jeśli chrześcijanie nie przestaną się spotykać

(Open Doors, Polska) - 13 sierpnia dżihadyści wtargnęli na spotkanie zgromadzonych na nabożeństwie chrześcijan w wiosce Panpangou, a następnie ich wychłostali. Czterech napastników było uzbrojonych w karabiny szturmowe, noże i pejcze. Chrześcijanie są niewielką mniejszością w Nigrze, stanowiącą 0,3% populacji, a od 2021 r. znajdują się w bardzo trudnej sytuacji z powodu intensywnych działań islamistów.

Scena na rynku w Nigrze (Zdjęcie: © IMB.org)

„Zakazaliśmy chrześcijańskich nabożeństw”

Zgromadzeni kończyli wspólną modlitwę, gdy do kościoła weszło czterech mężczyzn. Napastnicy wycelowali broń w kierunku uczestników spotkania i powiedzieli: „Czy nie słyszeliście, że zakazaliśmy chrześcijańskich nabożeństw w tej okolicy?”. Kiedy obecni odpowiedzieli, że nie wiedzieli o takim zakazie, dżihadyści odpowiedzieli: „Jesteśmy w tej okolicy od trzech lat, jak możecie mówić, że nigdy nie słyszeliście, że zakazaliśmy tutaj chrześcijańskiego kultu? [...] Okłamujecie nas!”.

Mężczyźni nakazali wszystkim oprócz zamężnych kobiet uklęknąć. Mężatki „nie były bite ze względu na ich dzieci i ciąże”. Niezamężne dziewczęta musiały uklęknąć razem z mężczyznami. Następnie czternastu mężczyzn i trzy kobiety otrzymało dziesięć batów – karę za złamanie zakazu kultu, jak wyjaśnił jeden z napastników. Pastor otrzymał 30 batów.

Przed odejściem dżihadyści ostrzegli chrześcijan, aby zaprzestali wszelkich nabożeństw w wiosce. Jeśli kościoły zostaną zamienione w meczety, wtedy będzie można się w nich spotykać. Chrześcijaństwo jest na tym obszarze zabronione.

Systematyczne zastraszanie wspólnot

W innym kościele dżihadyści natknęli się na grupę młodzieży. Kiedy młodzież zauważyła napastników, wiele osób  próbowało uciec przez okna. Trzy dziewczyny nie zdołały uciec i zostały wychłostane. Dżihadyści zagrozili, że wrócą i zniszczą całą wioskę, jeśli nadal będą oprawiane tam nabożeństwa. Według lokalnych partnerów Open Doors w wiosce było kiedyś pięć kościołów, obecnie wszystkie są zamknięte.

Tego samego dnia dżihadyści odwiedzili jeszcze dwie inne wioski. Tutaj również powtórzyli swoje groźby i żądanie przekształcenia wszystkich kościołów w meczety.

Po zamachach stanu w sąsiednich krajach Mali i Burkina Faso w ostatnich latach, pod koniec lipca doszło również do zamachu stanu przeciwko rządowi w Nigrze. Trójgraniczny obszar między Nigrem, Mali i Burkina Faso jest szczególnie dotknięty przemocą dżihadystów, którzy walczyli pod rządami obalonego prezydenta. Chrześcijanie są jedną z najbardziej poszkodowanych grup: Z jednej strony są oni celem ataków dżihadystów, jak pokazują obecne przykłady, ale także w społeczeństwie, pod wpływem islamistów, maleje akceptacja dla nie muzułmanów.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Niger zajmuje 28. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigrze:

  • Módl się za wychłostanych chrześcijan; o fizyczne i duchowe uzdrowienie.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan w regionie, aby Jezus obdarzył ich pokojem w obliczu zagrożeń i pokazał im, jak żyć zgodnie z wiarą.
  • Módl się, aby Bóg wciąż otwierał nowe drzwi, aby przesłanie Ewangelii było nadal głoszone w tym regionie świata.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.