Wiadomości prasowe
Niger

NIGER: DŻIHADYŚCI STAWIAJĄ CHRZEŚCIJANOM ULTIMATUM

Coraz więcej chrześcijan ucieka przed islamistami

(Open Doors, Polska) – W sobotę 10 czerwca w wiosce w zachodnim Nigrze dżihadyści postawili ultimatum mieszkającym tam chrześcijanom. Jak dowiedzieliśmy się z wiarygodnego źródła, postawiono im następujący warunek: albo w ciągu 72 godzin opuszczą wioskę, albo przyjmą islam.  Nie jest to niestety odosobniony przypadek.

Wyczerpani ucieczką: Przesiedleńcy potrzebują pomocy
Wyczerpani ucieczką: Przesiedleńcy potrzebują pomocy

Odwołanie nabożeństw w regionie

Od początku 2021 r. obserwatorzy zauważyli wzrost przemocy ze strony ekstremistów islamskich w Nigrze. Dotyczy to głównie obszaru trójgranicznego między Nigrem, Mali i Burkina Faso, gdzie w ostatnich latach w atakach zginęły setki osób. Według Globalnego Indeksu Terroryzmu 2023 (opublikowanego przez Instytut Ekonomii i Pokoju) Niger jest jednym z dziesięciu krajów na świecie najbardziej dotkniętych przemocą i terroryzmem. Wspomniana wyżej wioska znajduje się niedaleko granicy z Burkina Faso.

„40% mieszkańców wioski to chrześcijanie”, mówi lokalny partner Open Doors. Z powodu ultimatum 69 chrześcijańskich rodzin uciekło do miasta. „Nie mają, gdzie się schronić. Mieszkają pod drzewami, a mamy porę deszczową ... jest im bardzo, bardzo ciężko”.

Rosnący wpływ różnych grup dżihadystycznych, głównie bojowników Fulani powiązanych z „Państwem Islamskim na Wielkiej Saharze” (ISGS), stał się ostatnio tak silny, że wszystkie nabożeństwa w wiejskich kościołach w regionie zostały odwołane. Jeden z przesiedlonych pastorów powiedział: „Chrześcijanie są prześladowani przez terrorystów”.

Całe wioski mają być siłą islamizowane

W innej wiosce w regionie dżihadyści zabronili chrześcijanom używania instrumentów i śpiewania podczas nabożeństw. Tamtejsze chrześcijanki mają również od teraz nosić tradycyjny islamski hidżab i zakrywać głowę. Mężczyźni mają nosić tuniki i zapuścić brody; mają również poinstruować swoje żony, aby w przyszłości pozostawały w domu i dostosowały swoje zachowanie do zasad Koranu.

Jeden z liderów lokalnego kościoła, który chciał pozostać anonimowy z obawy przed represjami, powiedział: „Za każdym razem, gdy bojownicy przychodzą do wioski, każą wójtowi zwołać wszystkich mieszkańców, aby wysłuchali ich przesłania. Mówią ludziom, że są przeciwni rządowi i chcą, aby wszyscy ludzie byli muzułmanami; grożą ‘rzezią’ każdemu, kto się im sprzeciwi”.

„W wioskach jest kilka kościołów, ale z powodu zagrożenia ze strony dżihadystów wszystkie kościoły na obszarach wiejskich zostały zamknięte. Módlcie się za chrześcijan, którzy stoją w obliczu tych prześladowań” – poprosił przywódca kościoła.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Niger zajmuje 28. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródło: Open Doors, Instytut Ekonomii i Pokoju

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigrze!

  • Módl się o ochronę dla chrześcijan, aby mogli pozostać w swoich domach i wioskach.
  • Módl się o mądrość i odwagę dla chrześcijan, aby podejmowali dobre decyzje w obliczu zagrożeń, polegając na Jezusie. 
  • Módl się o wszelką konieczną pomoc dla uciekinierów, którzy stracili dorobek całego swojego życia. 
  • Módl się za dżihadystów, o zmianę ich serc i nastawienia do chrześcijan. Módl się o ich nawrócenie. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.