Wiadomości

NIGERIA: 140 UCZNIÓW UPROWADZONYCH ZE SZKOŁY

Atak na chrześcijańską szkołę z internatem jest czwartym masowym porwaniem w 2021 roku w samym tylko stanie Kaduna

(Open Doors Polska) - W poniedziałek nieznani napastnicy zaatakowali chrześcijańską szkołę z internatem w Nigerii i uprowadzili 140 uczniów. Napastnicy, uzbrojeni w broń palną, obezwładnili strażników Bethel Baptist High School w stanie Kaduna we wczesnych godzinach porannych i uprowadzili większość ze 165 uczniów, którzy przebywali na ternie internatu. „Tylko 25 osobom udało się uciec. Nie wiemy jeszcze, dokąd porywacze zabrali dzieci” – powiedział Emmanuel Paul, nauczyciel z internatu.
 

Nigeria szkoła
Szkoła w północnej Nigerii

Niejasne tło przestępstwa

Dziesiątki zrozpaczonych rodziców zebrały się na terenie szkoły w wiosce Maramara w poniedziałek. Niektórzy z rodziców płakali i krzyczeli, czekając na wiadomości o zaginionych dzieciach. Tragedię potęgowały porozrzucane dookoła sandały dzieci.

Rzecznik policji stanu Kaduna Muhammed Jalige potwierdził atak. „Specjalna jednostka policji prowadzi pościg za porywaczami” – powiedział. „Cały czas prowadzimy akcję ratunkową”. Policja poinformowała, że udało się uratować 26 osób, w tym nauczyciela.

„Nikt jeszcze nie przyznał się do porwania, ale uważa się, że stoi za nim grupa przestępcza” – powiedziała Jo Newhouse*, rzeczniczka Open Doors w Afryce Subsaharyjskiej. „Nawet jeśli nie ma formalnych powiązań między gangami a grupami takimi jak Boko Haram, analitycy coraz częściej uważają, że istnieje przynajmniej nieformalna współpraca przestępców z islamistycznymi bojówkami”.

Eskalacja przemocy

Atak na Bethel Baptist High School jest co najmniej czwartym masowym porwaniem uczniów w tym roku w samym tylko stanie Kaduna. Gangi przestępcze regularnie napadają na szkoły i uprowadzają dzieci także w innych stanach (raport Open Doors). Od grudnia w północnej Nigerii uprowadzono ponad 1000 uczniów, a dziewięcioro zostało zabitych. Ponad 200 dzieci i nastolatków nadal uznaje się za zaginionych. Pośród uprowadzonych są dzieci, które mają zaledwie 3 lata.

Jo Newhouse skomentowała to następująco: „Rosnący poziom braku bezpieczeństwa, przemocy i bezkarności przyczynia się do poważnych naruszeń podstawowych praw człowieka. Szczególne obawy budzi rozprzestrzenianie się islamskich grup ekstremistycznych, takich jak Boko Haram i ISWAP [Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej] na północnym wschodzie, przemoc ze strony uzbrojonych gangów na północnym zachodzie oraz rosnąca przemoc ze strony bojowników Fulani w Środkowym Pasie i Kadunie. Cena, jaką nigeryjskie dzieci i rodziny płacą za brak bezpieczeństwa, jest absolutnie nie do przyjęcia.

Open Doors wzywa rząd Nigerii do zapewnienia, że prawo do edukacji nigeryjskich dzieci jest respektowane i chronione poprzez działania mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa w szkołach na północy kraju. W tym celu należy wprowadzić kompleksowy plan, który zapewni bezpieczny powrót dzieci do szkół, wsparcie ofiarom uprowadzeń i ich rodzinom, zagwarantuje przeprowadzenie śledztwa w sprawie ataków i pociągnie do odpowiedzialności osoby za nie odpowiedzialne”.

Południe Nigerii zamieszkane jest w większości przez chrześcijan, podczas gdy północ jest w przeważającej części muzułmańska. Jednak ponad 11 milionów (około 15%) chrześcijan mieszka również w 12 północnych stanach. W ostatnich latach islamskie grupy ekstremistyczne zamordowały tysiące chrześcijan i wysiedliły setki tysięcy z północnego i środkowego pasa Nigerii. Brak danych na temat ile kobiet i dziewcząt zostało zgwałconych, uprowadzonych i przymusowo wydanych za mąż. Przemoc dotyka każdego aspektu życia, powodując traumę i trudności ekonomiczne.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Nigeria zajmuje 9 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione

Źródła: Open Doors, BBC, Daily Mail

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się o szybkie uwolnienie wszystkich uprowadzonych.
  • Módl się za rodziny ofiar, aby Pan Bóg obdarzył ich pokojem. Niektórzy rodzice od lat czekają na powrót uprowadzonych dzieci.
  • Módl się za chrześcijan, którzy zostali uprowadzeni lub doświadczyli innej formy przemocy, o pocieszenie i uzdrowienie z traumy.
  • Módl się o ochronę przed dalszą przemocą i o to, by rząd podjął skuteczne działania w celu zapobiegania dalszym atakom i napaściom.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.