Wiadomości prasowe

NIGERIA: 40 CHRZEŚCIJAN ZOSTAŁO UPROWADZONYCH PO ATAKU NA KOŚCIÓŁ

Dwie kolejne „uczennice z Chibok” uwolnione

(Open Doors Polska) – W niedzielę 7 maja doszło do brutalnego ataku na kościół w nigeryjskim stanie Kaduna. Porwano 40 uczestników nabożeństwa, z których większość później zdołała uciec. Jedna osoba została zabita, kilka odniosło rany. Niemal w tym samym czasie dwie z „dziewcząt z Chibok” zostały uwolnione z rąk Boko Haram.

Rodzice uprowadzonych „dziewcząt z Chibok” modlą się o ich uwolnienie

Na razie nie ma żądań okupu

Niedzielny atak miał miejsce w kościele Bege Baptist Church we wsi Madala w dystrykcie Chikun. Naoczny świadek, będący członkiem kościoła, powiedział lokalnym partnerom Open Doors: „Bojownicy Fulani przybyli w dużej liczbie, a ponieważ mieli przy sobie broń automatyczną, nie byliśmy w stanie im się przeciwstawić”. Napastnicy zmusili 40 osób do pójścia z nimi, w tym dzieci. 24 osobom udało się uciec niedługo potem. Obecnie w rękach porywaczy pozostaje 16 osób: 4 kobiety, 4 mężczyzn i 8 dzieci.
John Hayab, przedstawiciel Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) na stan Kaduna, powiedział: „Nie otrzymaliśmy żądania okupu, ani żadnej innej wiadomości od napastników dotyczącej uprowadzonych. Modlimy się, aby porywacze byli miłosierni i pozwolili ludziom wrócić do swoich rodzin”.

W północno-zachodniej Nigerii ataki Fulani, w których porywani są ludzie, a następnie żądania okupu są powszechne. Ofiarami takim napadów padają zarówno chrześcijańskie, jak i umiarkowane społeczności muzułmańskie. Jednak chrześcijanie są ich najczęstszym celem. Uprowadzeni są zazwyczaj wykorzystywani fizycznie i seksualnie. Ich rodziny desperacko walczą, aby zebrać pieniądze na okup, co doprowadza wiele z nich do zubożenia i zadłużenia. Takie ataki poważnie osłabiają Kościół.

50 chrześcijan zabitych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

Media określają sprawców ataku ogólnym mianem „napastników”, ale kilkoro z uprowadzonych, którym udało się zbiec, potwierdzili, że strzelcy mówili w języku Fulbe i wyglądali jak członkowie ludu Fulani.

Lokalni korespondenci donoszą, że niedzielny atak poprzedziła seria ataków Fulani w tym regionie. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zabito co najmniej 50 chrześcijan. Pojawiają się też doniesienia o spaleniu licznych domów i kościołów w zamieszkałym głównie przez chrześcijan rejonie południowej Kaduny.

Jo Newhouse, rzeczniczka Open Doors ds. Afryki Subsaharyjskiej, komentuje: „Ten ostatni atak na chrześcijan w Nigerii jest kolejnym przykładem przemocy, z jaką spotyka się Kościół. Zdecydowanie potępiamy ten atak i wzywamy nigeryjski rząd do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko wszelkiej przemocy, do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności i do wypełnienia obowiązku ochrony wszystkich obywateli. Prosimy całe ciało Chrystusa, aby przyłączyło się do nas w żarliwej i gorliwej modlitwie”.

Powrót na wolność po dziewięciu latach

W miniony weekend pojawiły się jednak także dobre wiadomości: nigeryjskiej armii udało się uwolnić dwie z uprowadzonych dziewięć lat temu uczennic z Chibok. Są to Hauwa Maltha i Esther Marcus. (Według oficjalnych danych rządowych nadal uwięzionych jest około 90 dziewcząt). Jak powiedziały lokalnym mediom obie kobiety, zostały przymusowo wydane za mąż za bojowników Boko Haram. Gdy mężczyźni zginęli lub zniknęli, zostały wydane za mąż jeszcze dwa razy za innych mężczyzn. Hauwa ma troje dzieci, Esther co najmniej jedno.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Nigeria zajmuje 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione

Źródło: Reuters, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii!

  • Módl się o ochronę dla uprowadzonych i ich szybki powrót do rodzin.
  • Módl się o Boże pocieszenie i odwagę wiary dla wszystkich chrześcijan mieszkających w tym regionie.
  • Módl się, aby Jezus umacniał swój Kościół w północnej Nigerii i aby „bramy piekielne nie przemogły go” (zob. Mt 16,18).
  • Módl się o lud Fulani – aby Boży Duch działał wśród nich i wielu z nich otworzyło swoje serca na Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.