Wiadomości prasowe

NIGERIA: KOLEJNE DZIEWCZĘTA Z CHIBOK NA WOLNOŚCI

Prawie 100 młodych kobiet wciąż w rękach Boko Haram

(Open Doors Polska) – Pod koniec listopada nigeryjski rząd ogłosił, że od czerwca tego roku z rąk porywaczy uciekło kolejnych 11 dziewcząt z Chibok oraz co najmniej 21 dzieci. Według rzecznika armii nadal nie ma informacjo o miejscu pobytu 96 z ponad 230 uprowadzonych osób. 
 

Ojcowie pokazują zdjęcia swoich uprowadzonych córek (zdjęcie archiwalne)
Ojcowie pokazują zdjęcia swoich uprowadzonych córek (zdjęcie archiwalne)

Pogodzenie się z niewolą

Od czasu ataku bojowników Boko Haram na szkołę dla dziewcząt w kwietniu 2014 roku, skąd uprowadzono głównie chrześcijańskie dziewczęta, niektórym z nich udało się uciec, inne zostały uwolnione, a jeszcze inne zmarły. Poniżej podajemy informacje o jedenastu uwolnionych od czerwca:

 • Hauwa Joseph – znaleziona 12 czerwca z dzieckiem w pobliżu miasta Bama.
 • Mary (Maryama) Dauda – znaleziona 14 czerwca wraz z dzieckiem w Gava w Gwozie.
 • Ruth Bitrus – uciekinierka z obozu Boko Haram w lesie Sambisa, uratowana 27 czerwca w Bama wraz z dzieckiem.
 • Kauna Luka z trójką dzieci oraz Hanatu Musa z dwójką dzieci – znalezione 25 lipca w Aulari, w rejonie Bama.
 • Aisha Grema (wówczas w ciąży) – znaleziona wraz z 4-letnim dzieckiem 12 sierpnia w Bama. W międzyczasie urodziła dziecko.
 • Falmata Lawal i jej dziecko – uratowani 30 sierpnia w pobliżu miasta Bama.
 • Asabe Ali – uratowana wraz z dzieckiem 1 września po tym, jak udało jej się uciec z obozu Boko Haram w Gazuwa, Bama.
 • Jinkai Yama – znaleziona wraz z trójką swoich dzieci w Bama 2 września.
 • Yana (Iyagana) Pogu – uratowana wraz z czwórką dzieci bez podania terminu.
 • Rejoice Senki – uratowana wraz z dwójką dzieci bez podania terminu.

Według dowódcy wojskowego uratowane kobiety zostały przekazane rządowi stanu Borno po kompleksowych badaniach lekarskich i wstępnej opiece psychologicznej. Jak donosi portal Vanguard, wspomniane 11 kobiet i ich dzieci przebywają w tymczasowym obozie w Maiduguri. Wśród nich są jeszcze dwie kobiety z Chibok, które uciekły na początku tego roku: Ruth Ngalada, lat 25, z jednym dzieckiem i Hassana Adamu, lat 25, z trójką dzieci.

Jedna z kobiet opowiedziała gazecie The Sun o ciągłych gwałtach podczas pobytu w niewoli. Wbrew swojej woli została wydana za mąż za terrorystę i zmuszona do przejścia na islam. „Jeśli nie byłaś im posłuszna, robili z tobą, co chcieli” – brzmiała jedna z wypowiedzi.

Tęsknota za rodziną

Ruth Ngalada, Maryam Dauda i Hassana Adamu w wywiadzie dla Vanguarda powiedziały: „Jesteśmy w kontakcie z naszymi rodzicami. Możemy odwiedzać rodziców i członków rodziny. Dziękujemy rządowi za to, co dla nas zrobił, ale chciałybyśmy przenieść się do naszych domów, żeby mieszkać z naszymi rodzinami. Kiedy będziemy w domach, poczujemy się lepiej”.

Sytuacja ta jest również trudna do zniesienia dla rodziców. Niektórzy skarżyli się na bezskuteczne próby rozmowy z rządem stanowym i federalnym na temat ich córek. „Gdyby rząd powiedział nam, że nasze córki nie żyją, poczulibyśmy to przez chwilę, a potem zapomnielibyśmy o bólu. Ale brak wiedzy o tym, czy nasze córki żyją, jest bardzo trudny [...]. Jesteśmy jednak pewni, że pewnego dnia wrócą” – powiedział jeden z rodziców.

Według dr. Allena Manasseh z ruchu Bring Back Our Girls ponad 20 rodziców dziewcząt zmarło z powodu komplikacji zdrowotnych spowodowanych długim oczekiwaniem na powrót ich dzieci.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 roku Nigeria zajmuje 7. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Vanguard, The Sun, Open Doors

Prosimy, módl się za osoby uprowadzone i ich rodziny!

 • Podziękuj Bogu za każdą młodą kobietę, która uciekła porywaczom.
 • Módl się o uzdrowienie dla tych, które zostały uwolnione i ich rodzin.
 • Módl się o wolność dla pozostałych uprowadzonych – w tym Leah Sharibu.
 • Módl się, aby młode kobiety w niewoli zawsze czuły bliskość Boga, doświadczały Jego ochrony i były umacniane w wierze.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.