Wiadomości prasowe

NIGERIA: KRWAWE ŚWIĘTA DLA CHRZEŚCIJAN W STANIE PLATEAU W NIGERII

Ataki na ponad 20 społeczności, ponad 140 osób zamordowanych

(Open Doors, Polska) – Nawet w Boże Narodzenie nigeryjskim chrześcijanom nie oszczędzono śmiertelnych ataków. Między Wigilią Bożego Narodzenia a wczesnymi godzinami rankiem 25 grudnia, oddziały terrorystów zaatakowały ponad 20 wiosek w nigeryjskim stanie Plateau, w większości zamieszkałych przez chrześcijan. Według przedstawicieli lokalnych władz i mediów, w atakach zginęło ponad 140 osób.

Rozpacz po atakach w Wigilię jest ogromna (zdjęcie symboliczne)

Po raz kolejny mamy do czynienia z „dobrze skoordynowanymi atakami”

Nigeryjscy chrześcijanie od wielu lat cierpią z powodu brutalnych ataków ze strony ugrupowań islamistycznych takich jak Boko Haram i Państwo Islamskie w Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), ale także ze strony muzułmańskich pasterzy bydła Fulani. Mniej więcej od połowy kwietnia przeprowadzili oni ataki na kilka osiedli zamieszkałych przez chrześcijan w stanie Plateau. Zamordowali co najmniej 315 chrześcijan i wysiedlili około 80 000 osób.

Caleb Mutfwang, gubernator stanu Plateau, powiedział dziennikarzom, że była to starannie zaplanowana operacja i dodał: „Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie jest to tylko walka między rolnikami a pasterzami, jak to się zwykle przedstawia. To sytuacja, w której niewinni mieszkańcy wioski są atakowani w nocy”.

Odnosząc się do obecnych ataków bożonarodzeniowych, Monday Kassah, pełniący obowiązki przewodniczącego samorządu lokalnego Bokkos (Plateau), mówił o „dobrze skoordynowanych” atakach na „nie mniej niż 20 społeczności” od Wigilii do poniedziałku rano. Według Kassah ponad 300 osób zostało rannych i przewiezionych do szpitali w Bokkos, Jos i Barkin Ladi.

Rzeczniczka Open Doors w regionie, Jo Newhouse, powiedziała: „To tragiczne, że wielu chrześcijan, którzy cieszyli się na spokojne Boże Narodzenie z bliskimi i społecznościami, zostało po raz kolejny brutalnie zaatakowanych. Ci, którzy uszli z życiem z masakry, zostali pozbawieni domów, są przerażeni i pogrążeni w żałobie. Nasi bracia i siostry potrzebują naszych modlitw”.

Gubernator stanu Plateau: „Ataki są barbarzyńskie i brutalne”

Gubernator Caleb Mutfwang w niedzielę potępił przemoc jako „barbarzyńską i brutalną”. Jego rzecznik, Gyang Bere, zapewnił, że rząd podejmie kroki w celu ograniczenia trwających ataków na niewinnych cywilów. Zapowiedzi położenia kresu islamistycznej przemocy padały już za czasów byłego prezydenta Buhariego. Bola Ahmed Tinubu, który objął urząd w lutym, również obiecał rozwiązać ogromne problemy z bezpieczeństwem w kraju.

Grupy islamistyczne zabiły w ostatnich latach dziesiątki tysięcy ludzi w Nigerii i wysiedliły około dwóch milionów. Szczególnie mocno ucierpieli chrześcijanie. W Światowym Indeksie Prześladowań, który wymienia 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę w Chrystusa, Nigeria zajmuje obecnie 6. miejsce. Liczby Światowego Indeksu Prześladowań, który zostanie opublikowany 17 stycznia 2024 r., pokazują, że chrześcijanie w Nigerii nadal są narażeni na skrajną przemoc. Open Doors wzywa do modlitwy za nich i za rodziny, które straciły krewnych i przyjaciół w bożonarodzeniowych atakach.

Prosimy, módlcie się:

  • Módl się, o Bożą ochronę i zaopatrzenie dla chrześcijan, którzy uciekają ze swoich domów w obawie przed prześladowaniami,
  • Módl się, o uzdrowienie dla chrześcijan, którzy przeżywają traumę,
  • Módl się, aby chrześcijanie umocnili się w wierze i zaczerpnęli nowej nadziei,
  • Módl się, o nawrócenie dla prześladowców, aby poznali Bożą miłość.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Opis Kraju

poprzednia pozycja Nigeria

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Nigerii oraz ich wpływu na codzienność.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.