Wiadomości prasowe

NIGERIA: MARSZ POKOJU – CHRZEŚCIJANIE WZYWAJĄ WŁADZE DO DZIAŁANIA

Rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię pomocy dla przesiedlonych chrześcijan w Nigerii

(Open Doors, Polska) – 8 stycznia 2024 r. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii (CAN), międzywyznaniowa organizacja parasolowa różnych kościołów, wraz z przywódcami różnych wyznań chrześcijańskich ze stanu Plateau, zorganizowała marsz pokoju. Wspólnie protestowali przeciwko niedawnym atakom na kościoły. Partnerzy z Open Doors wspierali nigeryjskich chrześcijan. Mogli też porozmawiać z ocalałymi.

Przywódcy różnych wyznań z Jos demonstrują jedność podczas marszu

„Nie możemy nawet opłakiwać naszych zmarłych w spokoju”

W Wigilię Bożego Narodzenia w niszczycielskich atakach bojowników Fulani zabito 157 chrześcijan, a wielu zostało rannych. Spalono osiem kościołów i szacuje się, że 15 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Podczas marszu pokoju w stolicy Plateau, Jos, chrześcijanie udali się przed budynek rządowy. Wyrazili swoje niezadowolenie z powodu nieustającej fali przemocy i wezwali do zaprzestania zabijania chrześcijan. W ostatnich miesiącach bojownicy Fulani przeprowadzili liczne ataki na społeczność chrześcijańską w dzielnicach Mangu, Barkin Ladi, Riyom, a ostatnio także w Bokkos.

Podczas marszu ulicami Jos uczestnicy trzymali transparenty. Niektóre z nich głosiły: „Przyjdźcie nam z pomocą”, a inne: „Nie możemy nawet opłakiwać naszych zmarłych w spokoju”. Wiele osób niosło również gałęzie symbolizujące ich ból i cierpienie. Idąc, śpiewali: „Gdzie jest moc diabła, gdzie Jezus króluje? Gdzie jest moc diabła, on nie ma żadnej mocy”.

Odwiedziny u ocalałych

Lokalni partnerzy Open Doors odwiedzili kilka ofiar ataków. Wielu chrześcijan nie tylko opłakuje swoich bliskich, ale także straciło cały swój dobytek, w tym domy. Poniżej znajduje się kilka wypowiedzi, które dają wgląd w obecną sytuację chrześcijan:

„Przyjechałem tutaj do Bokkos z traumą. Nie mogę spać. Tylko na naszej ulicy zabili 11 osób. Zastrzelili ich lub zarżnęli jak kozy.  Doszczętnie spalili nasz kościół”.

„Znaleźli kobiety i dzieci ukrywające się na brzegu rzeki. Zastrzelili ich, a niektórych zarąbali na śmierć”.
„Co powinniśmy zrobić? Wszystko zostało spalone. Zabili nasze bydło lub je ukradli. Zniszczyli lub ukradli nasze plony. Jesteśmy tu i cierpimy”.

Pastor z jednej z zaatakowanych wiosek mówi: „Nie wiem, dlaczego to zrobili, ale wydaje się, że ci Fulani chcą powstrzymać rozprzestrzenianie się Ewangelii. Myślę, że zaatakowali nas, aby nas dręczyć i przestraszyć, abyśmy zwątpili w naszą wiarę. Ale ufamy, że Bóg ma wszystko pod kontrolą. Nasza wiara nie zostanie zachwiana. Będziemy nadal służyć Bogu, który stworzył niebo i ziemię”.

Lokalni partnerzy Open Doors koordynują działania pomocowe. Jednocześnie przygotowują szeroko zakrojoną akcję pomocy dla przesiedlonych chrześcijan w stanach Plateau i Benue.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Nigeria zajmuje 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się, aby Bóg zlitował się nad trudną sytuacją chrześcijan i położył kres przemocy w Nigerii.
  • Módl się, aby Jezus uzdrowił rannych i pocieszył krewnych zamordowanych chrześcijan.
  • Módl się, aby chrześcijanie byli w stanie zwrócić swoje oczy na Jezusa, aby w nim szukali siły i wzmocnienia wiary.
  • Módlmy się, aby Bóg wylał swojego Ducha na Fulani i aby byli przytłoczeni Jego dobrocią.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.