Wiadomości prasowe

NIGERIA: MÓDLCIE SIĘ O WYBORY!

Chrześcijanie z niepokojem oczekują zbliżających się wyborów prezydenckich

(Open Doors Polska) - W najbliższą sobotę, 25 lutego, w najludniejszym kraju Afryki zostanie wybrany nowy prezydent. Nigeria to kraj, w którym od lat mordowanych jest zdecydowanie najwięcej chrześcijan. Rządowi ustępującego prezydenta Buhari nie udało się zapobiec wzrostowi przemocy, której źródłem są islamskie bojówki ekstremistyczne. Módlmy się o zbliżające się wybory, aby nowy rząd był w stanie skutecznie chronić chrześcijan.

Chrześcijanie w Nigerii potrzebują naszych modlitw przed zbliżającymi się wyborami (zdjęcie symboliczne)
Chrześcijanie w Nigerii potrzebują naszych modlitw przed zbliżającymi się wyborami (zdjęcie symboliczne)

Nominacje prezydenckie powodem do obaw 

Połowa ludności Nigerii to muzułmanie, a druga połowa to chrześcijanie. Dlatego w przeszłości prezydenci chrześcijańscy i muzułmańscy za przyzwoleniem obu grup religijnych obejmowali rządy naprzemiennie, podczas gdy ich zastępcy reprezentowali tę drugą religię. Zgodnie z tą niepisaną zasadą po muzułmańskim prezydencie Buhari kolejną głową państwa powinien być chrześcijanin, ale dwie najsilniejsze partie w kraju – PDP i APC – wystawiły po jednym kandydacie muzułmaninie. Zastępca kandydata APC jest również muzułmaninem. Przedstawiciele stowarzyszeń chrześcijańskich, takich jak Chrześcijańskie Stowarzyszenie Nigerii (CAN) wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z takim stanem rzeczy. Sekretarz generalny CAN Joseph Bade Daramola powiedział: „CAN nalega, aby wybory kandydatów na prezydenta uwzględniały potrzebę równowagi. Sprzeciwiamy się sytuacji, w której obaj są muzułmanami lub obaj są chrześcijanami”. Wielebny Henry Ndukubam, arcybiskup Anglikańskiego Kościoła Nigerii, dodał: „Kandydaci, którzy reprezentują tę samą religię [...], są oznaką braku szacunku dla wyborców. Dla nas jest to bardzo niebezpieczny znak!”.

Obecnie chrześcijanie w Nigerii, a do pewnego stopnia także inne grupy ludności, odczuwają negatywne skutki połączenia opresji islamistów, wrogości na tle etniczno-religijnym, dyktatorskiej paranoi oraz zorganizowanej przestępczości i korupcji. W tej trudnej sytuacji chrześcijanie w Nigerii proszą, abyśmy trwali z nimi w modlitwie.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się, aby został wybrany prezydent i rząd, który będzie rządził dla dobra wszystkich mieszkańców Nigerii i zapewni skuteczną ochronę chrześcijanom.
  • Módl się, aby wybory przebiegły pokojowo – bez ataków na chrześcijan oraz kościoły, oraz starć między zwolennikami kontrkandydatów.
  • Módl się o przywódców kościołów w całym kraju; niech Boży Duch pomoże im mądrze wykorzystywać swoje wpływy. 
  • Módl się, aby każdy chrześcijanin skorzystał z prawa do oddania głosu i poddał się prowadzeniu Bożego Ducha.
  • Módl się o Kościół Jezusa, aby niezależnie od wyniku wyborów, złożył całą swoją ufność w Jezusie i niezachwianie poświęcił się służbie ludziom.
  • Módl się o ochronę i zaopatrzenie dla chrześcijan, którzy w wyniku walk i przemocy stracili domy i musieli opuścić swoje rodzinne rejony. Proś Jezusa Chrystusa, aby zatroszczył się o wszelkie ich potrzeby – duchowe, emocjonalne i materialne. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.