Zachęta do modlitwy

Nigeria: Pastor porwany przez Boko Haram prosi o pomoc

Prześladowanie chrześcijan w Nigerii utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

(Open Doors Polska) - 15 stycznia Open Doors opublikowało Światowy Indeks Prześladowań 2020. Nigeria jest krajem, który wyróżnia się skrajnie wysokim poziomem przemocy wobec chrześcijan. Wśród wielu incydentów, do których doszło w ostatnim czasie, jest porwanie starszego pastora z Adamawa State, Lawana Andimiego. W transmisji video, w której prosi o pomoc, wydaje się zadziwiająco spokojny i pełen wiary.

2020-01-15_Open_Doors_753x420_Nigeria_DetailPage

Pastor Lawan Andimi (Zrzut ekranu)

„Wierzę, że Bóg żyje”

„Nigdy nie czuję się zniechęcony, bo wszystkie okoliczności, w których człowiek może się znaleźć, są w rękach Boga”. To zdanie zostało wypowiedziane przez pastora, który do tej pory uznawany był za zaginionego po ataku Boko Haram na wioskę Michika 3 stycznia.

Andimi jest przywódcą okręgowego Związku Kościoła Braci i jednocześnie dyrektorem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) w stanie Adamawa. W filmie prosi o pomoc w jego uwolnieniu: „Apeluję do moich przyjaciół i kolegów pastorów, zwłaszcza do mojego prezydenta, pastora Joela Billy'ego [...]. Aby zrobił wszystko, co w jego mocy, aby porozmawiać z naszym gubernatorem, Umaru Jibillą, i innymi osobami, które mogą przyczynić się do mojego uwolnienia”.

Na zdjęciach widać Andimiego w szarym dresie z pomarańczowym pasem. W nagraniu wideo pastor twierdzi, że porywacze traktują go dobrze i dodaje: „Wierzę, że Bóg, który sprawił, że [moi porywacze] tak postępują, jest żywy i zatroszczy się o wszystko, co jest konieczne. I dalej: „Dzięki łasce Bożej będę z moją żoną, moimi dziećmi i braćmi. Jeśli nie będę miał tej możliwości, to może to wola Boga. Chcę, aby wszyscy ludzie, czy to blisko, czy daleko, bracia i wszyscy inni, byli cierpliwi. Nie płacz, nie martw się, ale dziękuj Bogu za wszystko."

Egzekucja chrześcijan przez IS: „Przesłanie do chrześcijan z całego świata”.

W jednym z ostatnich aktów przemocy skierowanych przeciwko chrześcijanom w Nigerii w okresie świąt Bożego Narodzenia stracono jedenastu mężczyzn. Działania zabójców zostały najwyraźniej zainspirowane egzekucją 21 chrześcijan w Libii w lutym 2015 roku i zostały utrwalone w 56-sekundowym filmie. Wideo opisuje ten akt jako „przesłanie do chrześcijan z całego świata”.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Nigerii!

  • Módl się za pastora Lawana Andimiego i jego rodzinę, a także za wiele innych ofiar porwań; aby doświadczyli bliskości Boga, gdziekolwiek są i zostali uwolnieni.
  • Módl się o uzdrowienie dla wielu ofiar przemocy.
  • Módl się o interwencję Bożą, aby spirala przemocy wobec chrześcijan i innych ludzi została przerwana. Módl się o pokój w Nigerii.