Wiadomości prasowe

Nigeria: Pięciu chrześcijan straconych przez islamistów

Państwo Islamskie publikuje wideo z zabójstwa pięciu chrześcijan

(Open Doors Polska) – Pięciu chrześcijan zostało straconych przez dżihadystów po uprowadzeniu ich z wioski w północno-wschodnim stanie Adamawa w Nigerii, w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Islamscy ekstremiści zaatakowali również kościoły w innych miejscowościach, zabijając ludzi i niszcząc budynki.

2021-01-08_Open_Doors_753x420_Nigeria_DetailPage.jpg

Tych pięciu mężczyzn zostało zabitych za przyznanie się do wiary w Jezusa (Źródło: Screenshot Amaq video).

Zamordowani pochodzą z tego samego kościoła

24 grudnia terroryści z Prowincji Zachodnioafrykańskiej Państwa Islamskiego (ISWAP), grupy Boko Haram, zaatakowali miasto Garkida w stanie Adamawa, lokalnym obszarze rządowym Gombi. Zdewastowano i ograbiono kilka kościołów. Sprawcy uprowadzili pięciu chrześcijan i, jak wynika z materiału filmowego zamieszczonego 30 grudnia przez kanał medialny Państwa Islamskiego (Amaq), zamordowali ich. Na filmie widać pięciu klęczących mężczyzn. Każdy z nich podaje swoje imię i nazwisko oraz oświadcza, że jest chrześcijaninem. Następnie zostają zabici strzałami w plecy.

Podczas ataku w Garkidzie, zginęły co najmniej dwie inne osoby, w tym 5-letnie dziecko. Wiele osób uciekło i spędziło noc w górach. Największy kościół chrześcijański w regionie, Kościół Braterski (EYN), zamieścił na swojej stronie na Facebooku zdjęcia spalonych budynków i pojazdów, a także osób wracających do domów dzień po zamachu. Przywódca kościoła potwierdził, że pięciu zabitych mężczyzn było członkami ich kościoła.

„Chrześcijanie są ich głównym celem“

Egzekucja miała być ostrzeżeniem dla chrześcijan. „To nagranie przypomina inne filmy, które widzieliśmy“ – powiedział Illia Djadi, analityk Open Doors ds. wolności religii i sumienia w Afryce Subsaharyjskiej. „Pomyślcie o ścięciu koptyjskich chrześcijan przez Państwo Islamskie na libijskiej plaży w lutym 2015 roku. To jest ten sam scenariusz. Jest to część strategii komunikacji grup islamskich, a Boko Haram używa tej samej strategii. Czas również nie jest przypadkowy. Zamach przeprowadzony w okresie świątecznym wzbudzi większe zainteresowanie mediów. Chrześcijanie wiedzą, że w tym czasie będą musieli spodziewać się ataków“ – dodał Djadi.

Islamscy terroryści zaatakowali także inne wioski w północno-wschodniej Nigerii, w stanie Adamawa i na południu stanu Borno – w większości zamieszkałe przez chrześcijan. W Wigilię zaatakowali Pemi, miasteczko w stanie Borno, gdzie zabili co najmniej jedenaście osób, porwali pastora, spalili domy i kościół. „Zaatakowali te społeczności bezpośrednio“ – wyjaśnia Djadi. „Nie można zapominać, że te grupy [terrorystyczne] chcą utworzyć kalifat i wprowadzić islamskie prawo. Chrześcijanie są ich głównym celem“. Po ataku na Garkidę (według raportu Washington Post) dżihadyści zaatakowali inne wioski w okolicy, niszcząc i grabiąc mienie oraz zabijając co najmniej dziesięć osób.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Nigeria zajmuje 9. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie ze względu na swoją wiarę są najbardziej prześladowani.

Żródło: EYN, Washington Post, Open Doors

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Nigerii:

  • Módlcie się za chrześcijan, którzy zostali bezpośrednio dotknięci atakami. Proście, aby nabrali odwagi i zaufali Jezusowi, który może wydobyć dobro nawet ze straszliwych wydarzeń.
  • Módlcie się za wszystkich, którzy są atakowani przez terrorystów z Boko Haram. Zabójstwa, wysiedlenia i ból to cierpienia, z którymi Kościół w tym regionie jest bardzo dobrze zaznajomiony.
  • Módlcie się o Bożą interwencję, która przyniesie pokój w regionie i zakończy szaleństwo terroru.
  • Módlcie się za terrorystów, aby Duch Boży dotarł do ich serc i by poznali Jezusa.