Wiadomości prasowe

Nigeria: Uprowadzenie 16-latki

Rodzice obawiają się, że nastolatka zostanie zmuszona do zawarcia małżeństwa

(Open Doors Polska) - 23 marca 16-letnia Joy Dankaka nie wróciła ze szkoły do domu. Był to ostatni dzień zajęć tuż przed zamknięciem wszystkich szkół w stanie Kaduna z powodu pandemii koronawirusa. Rodzina rozpoczęła poszukiwania. Po pewnym czasie dotarła do nich wiadomość, że Joy została porwana. Opisana powyżej historia jest zaledwie jedną z wielu podobnych incydentów związanych z islamizacją poprzez przymuszanie do małżeństw chrześcijańskich dziewcząt w północnej Nigerii.

2020-04-15_Open_Doors_753x420_Nigeria_DetailPage

Zdjęcie symboliczne: Nabożeństwo w północnej Nigerii

Bezskuteczne działania rodziny

Joy mieszka z rodziną w dzielnicy Ikara w Kadunie, w północnej Nigerii. Uczęszcza do szkoły państwowej w Pampaidzie. Rodzice ciągle jeszcze brali udział w poszukiwaniach, kiedy brat Joy odebrał telefon od sołtysa wsi i dowiedział się, że jego siostra jest przetrzymywana przez Hamzę Bello, głównego imama w Ikara. W międzyczasie Joy wysłała rodzicom SMS z prośbą o pomoc. Kiedy rodzice pojawili się w rezydencji imama, powiedziano im, że Joy została muzułmanką i przekazano ją pod opiekę muzułmańskich rodziców i dlatego nie mogła już dłużej mieszkać pod jednym dachem z chrześcijanami.
Chociaż rodzice domagali się uwolnienia Joy, imam nie wydał im córki. 

Rodzina zaangażowała do pomocy chrześcijańskich prawników, ale i oni nie byli w stanie wpłynąć na porywaczy. Obecne ograniczenia w życiu publicznym, wynikające z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, stwarzają dodatkowe trudności, gdyż zamknięte zostały sądy. W chwili obecnej nie wiemy, co dzieje się z Joy. Istnieją jednak obawy, że może zostać zmuszona do zawarcia związku małżeńskiego z muzułmaninem.

Porwania „za przyzwoleniem” lokalnych władz

Joy urodziła się w wiosce w rejonie Rogo w stanie Kano. Jej biologiczny ojciec zmarł, a kiedy Joy miała sześć lat, opiekę nad nią przejął lider jednego z kościołów, Markus Ahmadu. Pokrył on koszty jej nauki i ostatecznie zapisał ją do szkoły średniej w Pampaidzie.

Dramatyczny los Joy nie jest niczym niezwykłym w tej części północnej Nigerii. Według Fundacji Chrześcijańskiej HAFCO Joy jest jedną z trzech dziewcząt przetrzymywanych obecnie wbrew ich woli w północnej Nigerii. Trzynaście innych dziewcząt, które znajdowały się w podobnej sytuacji, zostały uwolnione i wróciły do domów. Jednak nikt nie został postawiony przed sądem w związku z ich uprowadzeniem. Open Doors nie po raz pierwszy styka się z podobnymi dramatycznymi historiami. Ekspert Open Doors w regionie wyjaśnia, że uprowadzenia, po których następuje przymusowe małżeństwo, są często przeprowadzane „za przyzwoleniem” rządzących emirów.

Prosimy, módlcie się za Joy i inne ofiary uprowadzeń w Nigerii:

  • Módl się za Joy i jej rodzinę, aby doświadczyli Bożej ochrony i pocieszenia w cierpieniu.
  • Módl się o szybkie uwolnienie Joy i innych uprowadzonych dziewcząt.
  • Módl się za chrześcijan w północnej Nigerii, którzy nieustannie spotykają się z przemocą i innymi formami prześladowań; aby Jezus wzmocnił ich wiarę i aby trwali w Nim, pomimo przeciwności, których doświadczają.
  • Módl się za porywaczy i osoby u władzy, które aprobują uprowadzenia młodych chrześcijanek, aby zrozumieli swoją niegodziwość i nawrócili się do Jezusa Chrystusa.