Wiadomości

Nigeria: Zamachy na chrześcijan pomimo pandemii

Kolejne śmiertelne ofiary przemocy

(Open Doors Polska) - W nigeryjskim stanie Kaduna, pomimo wprowadzonych przez państwo ograniczeń w przemieszczaniu się w związku z szerzącą się pandemią, ponownie doszło do serii zamachów, których ofiarami są głównie chrześcijanie. Od początku maja w okręgu administracyjnym Kajuru zginęło co najmniej 27 osób, w tym pięć kobiet i ośmioro dzieci, z których jedno miało zaledwie cztery lata.

2020-05-15_Open_Doors_753x420_Nigeria_DetailPage

Zdjęcie symboliczne: Wdowa z Nigerii

 

Napastnicy bezlitośnie mordują mężczyzn, kobiety i dzieci

Podczas zeszłotygodniowego ataku grupa uzbrojonych mężczyzn od wtorku wieczorem do środy rano nieprzerwanie szturmowała miejscowości Bakin-Kogi, Idanu i Makyali. Chociaż podawane przez różne źródła liczby ofiar nie są jednoznaczne, wydaje się pewne, że co najmniej jedna osoba została zabita w Bakin-Kogi, a osiem w Makyali. Wiele osób w panice opuściło domy i w buszu szukało schronienia.

Zaledwie dwa dni wcześniej we wsi Gonan Rogo w tym samym okręgu zabitych zostało 18 osób. Około 23:30 napastnicy weszli do domu Jonathana Jakubu (40) i zabili mężczyznę, jego żonę Shebę (32) i ich troje dzieci Patience (13), Revelation (6) i Rejoice (4). W następnym domu zabili Kaunę Magaji i jej córkę Faith (wiek nieznany). Następnie zastrzelili młodą kobietę Saraunia Lucky (25 lat) i postrzelili jej nowonarodzone dziecko, które Saraunia ciągle trzymała w ramionach. Chociaż pocisk utkwił w głowie maleństwa, dziecko przeżyło i zostało zabrane do pobliskiego szpitala. Po usunięciu kuli parafianie zabrali dziecko do lepszego szpitala w mieście Kaduna, gdzie opiekuje się nim ciotka. W ataku zginęli także John Paul (6), Asanalo Magaji (32), Yao Magaji (13), Paul Bawa (27) i jego żona Rahila (25) oraz Mailafia Dalhatu (60) i jego brat Yao Dalhatu (56) z żoną Saratu (45) i wnuczką Blessing Yari (14) oraz chłopiec o imieniu Popular Teacher (17). Wszyscy zostali pochowani w masowym grobie. Sześć innych osób zostało zabranych do szpitala z różnymi urazami.

25 kwietnia o godzinie 17.00 bojownicy Fulani zaatakowali osady Kikwari i Bakin Lamba w rejonie Kufana.  Zastrzelili pięciu chrześcijan, w tym Ado Maisamari (56), Titusa Amosa (27) i Habila Amosa (25). W Bakin Lamba, w drodze do Kikwari, napastnicy zastrzelili dwóch mężczyzn, których imiona nie są znane.

Złożone motywy ataków - czynnik religijny „niepodważalny”

Niektórzy z uchodźców powrócili już do swoich wiosek. Zapytani o to, skąd czerpią odwagę, odpowiedzieli: „Musieliśmy wrócić, żeby dżihadiści nie zaśpiewali pieśni o zwycięstwie nad Kościołem Jezusa Chrystusa”.
Agresja pasterzy Fulani jest wynikiem szeregu czynników. Dokładne motywy tych ataków nigdy nie są jasno określane. Jednak mieszkańcy Gonan Rogo powiedzieli lokalnym dziennikarzom, że Fulani, którzy byli ich sąsiadami przez 40 lat, w tajemnicy opuścili wioskę w noc poprzedzającą atak. Podczas gdy czynniki społeczno-gospodarcze z pewnością napędzają konflikt, chrześcijanie twierdzą, że istnieje niepodważalny motyw religijny, o czym świadczy fakt, że to właśnie wioski zamieszkane głównie przez chrześcijan padają ofiarą przemocy.

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Nigeria zajmuje 12. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę. Jest to również kraj, w którym, według informacji zebranych przez Open Doors, zdecydowanie najwięcej chrześcijan zostało zamordowanych ze względu na wiarę w okresie sprawozdawczym ŚIP 2020.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się, aby Jezus pocieszył ocalałych z ataków i krewnych ofiar w ich smutku i objawił im pełnię swojej miłości.
  • Módl się za chrześcijan z północy Nigerii, aby trwali silni w wierze pomimo strachu i obaw przez okrutnymi prześladowaniami i atakami, które mogą nadejść w każdej godzinie dnia.
  • Módl się, aby Jezus chronił chrześcijan i uniemożliwił dalsze ataki.
  • Módl się za pasterzy Fulani, aby Duch Święty otworzył ich oczy na miłość Boga i aby wielu z nich uwierzyło w Jezusa.