Wiadomości prasowe

PAKISTAN: MASOWE ATAKI NA DZIELNICĘ CHRZEŚCIJAŃSKĄ

Fałszywe oskarżenie o bluźnierstwo pretekstem ataków

(Open Doors, Polska) – 16 sierpnia doszło do masowych ataków na chrześcijańską dzielnicę mieszkaniową w pakistańskim mieście Jaranwala. Tłum ekstremistów islamskich zaatakował kościoły i domy chrześcijan oraz spalił kilka budynków. Zaledwie kilka godzin przed wybuchem przemocy dwóch chrześcijan zostało oskarżonych o bluźnierstwo.

Chrześcijanki z dziećmi na gruzach domu zniszczonego przez ekstremistów w Jaranwala (prowincja Pendżab, Pakistan Wschodni)
Chrześcijanki z dziećmi na gruzach domu zniszczonego przez ekstremistów w Jaranwala (prowincja Pendżab, Pakistan Wschodni)

Co najmniej 15 kościołów zostało zniszczonych

Ogromna fala przemocy wobec chrześcijan wstrząsnęła miastem Jaranwala w prowincji Pendżab we wschodnim Pakistanie 16 sierpnia. Setki ekstremistycznych muzułmanów wtargnęło do chrześcijańskiej dzielnicy mieszkaniowej. Co najmniej 15 kościołów zostało zniszczonych. W niektórych podłożono ogień. Podpalono wiele chrześcijańskich domów i zniszczono cmentarz. Chrześcijanie ratowali się ucieczką. Lokalny chrześcijanin poinformował nas, że w bardzo krótkim czasie rozwścieczony tłum rozrósł się do kilku tysięcy osób. Liczne filmy krążące w Internecie pokazują skalę zniszczeń i zapalczywość napastników.

Spontaniczna reakcja czy zaplanowana akcja?

Zaledwie kilka godzin przed wybuchem przemocy na policję wpłynęła skarga przeciwko dwóm chrześcijanom oskarżonym o zbezczeszczenie Koranu. Miejscowi chrześcijanie wątpią jednak, aby fala ataków była spontaniczną reakcją na oskarżenia o bluźnierstwo i podejrzewają, że atak został wcześniej zaplanowany: „To nie przypadek, że meczety w całym mieście zaczęły szerzyć mowę nienawiści przez głośniki. To one były bezpośrednią przyczyną ataków. W jaki sposób wszystkie meczety otrzymały te informacje? Jak mogły w tak krótkim czasie zgromadzić tak wielu ludzi, jeśli nie było to wcześniej zaplanowane? Nikt nie odpowiada na nasze pytania” – mówi miejscowy chrześcijanin. A zaniepokojony lider jednego z kościołów, którego nazwiska nie można wymienić ze względów bezpieczeństwa, mówi: „To przykład zaplanowanego prześladowania nas jako mniejszości. Jeśli oskarżyciele byli tak naładowani emocjonalnie, że nie mogli powstrzymać się od aktów wandalizmu wobec kościołów i domów – to czy wcześniej byli w stanie złożyć skargę?”.

Wzrasta liczba ataków na mniejszości

Oskarżenie o bluźnierstwo jest często wykorzystywane w Pakistanie do atakowania mniejszości. Do podburzenia tłumów wystarcza często niepodparte dowodami oskarżenie. „Częstotliwość i skala takich ataków – które są systematyczne, brutalne i często niekontrolowane – wydaje się rosnąć w ostatnich latach” – powiedział Agencji Reuters przedstawiciel pakistańskiej Komisji Praw Człowieka.

17 sierpnia w ramach podjętego śledztwa władze Pakistanu aresztowały 146 osób. Tymczasowy premier Anwaar-ul-Haq Kakar napisał na X (dawniej Twitter), że „zostaną podjęte surowe działania przeciwko tym, którzy naruszają prawo i atakują mniejszości. Wszystkie organy ścigania otrzymały nakaz zatrzymania winnych i postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości”.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2023 r. Pakistan zajmuje 7. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródło: The Guardian, CNN, NCHR, NBC, Al Jazeera, Reuters, AP, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Pakistanie!

  • Módl się o uspokojenie sytuacji w Jaranwala.
  • Módl się za poszkodowanych chrześcijan; o pomoc i odpowiednią opiekę.
  • Mód się o uwolnienie chrześcijan oskarżonych o bluźnierstwo.
  • Módl się, aby rząd Pakistanu podjął odpowiednie kroki w celu ochrony chrześcijan w kraju.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Opis Kraju

poprzednia pozycja Pakistan

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Pakistanie oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.