Wiadomości prasowe

PAKISTAN: ROŚNIE LICZBA ATAKÓW NA CHRZEŚCIJAN

Napastnicy na motorze otworzyli ogień do przebywających na placu zabaw

(Open Doors Polska) – Podczas gdy Pakistan obchodzi w tym miesiącu 75-lecie niepodległości, mniejszość chrześcijańska nadal spotyka się z dyskryminacją, prześladowaniem i przemocą. W niektórych rejonach liczba brutalnych incydentów, których ofiarami padają chrześcijanie, ciągle rośnie. Poniżej opisujemy niektóre z ostatnich wydarzeń.

Zdjęcie symboliczne: Dwóch nieletnich chrześcijan w pakistańskim więzieniu
Zdjęcie symboliczne: Dwóch nieletnich chrześcijan w pakistańskim więzieniu

Napaść na placu zabaw

8 sierpnia 65-letni chrześcijanin Wilson Masih zginął, a troje młodych ludzi zostało rannych, gdy dwóch uzbrojonych mężczyzn na motocyklach otworzyło ogień na publicznym placu zabaw w chrześcijańskiej części miasta Mastung, 45 km na południe od Quetty w środkowo-zachodnim Pakistanie. 14-letni chłopiec jest w stanie krytycznym. Zamordowany Wilson Masih był bratem Hendry'ego Masiha, chrześcijańskiego posła do pakistańskiego parlamentu, który został zabity przez swojego ochroniarza w Quetta w 2014 roku.

Wyroki śmierci za bluźnierstwo

4 lipca Ashfaq Masih, 34-letni chrześcijanin i właściciel sklepu rowerowego w dzielnicy Green Town w Lahore, w północno-wschodnim Pakistanie, został skazany na śmierć za bluźnierstwo. Oskarżenie i wyrok skazujący były wynikiem kłótni pomiędzy Ashfaq’iem i klientem o imieniu Muhammad Irfan. Irfan poprosił Masiha, żeby nie pobierał opłat za naprawę roweru. Kiedy Masih odmówił spełnienia prośby, został oskarżony o znieważenie proroka Mahometa i aresztowany.

Oskarżony zaprzecza zarzutom i uważa, że sprawa przeciwko niemu opiera się na spisku, którego inicjatorami byli właściciel dzierżawionego przez niego sklepu oraz  Muhammad Naveed, który prowadzi w pobliżu własny warsztat rowerowy. Obaj mężczyźni w przeszłości nękali Masih.

W innej sprawie o bluźnierstwo Sąd Najwyższy w Lahore podtrzymał 8 czerwca wyrok śmierci dla dwóch braci. W 2018 roku zostali uznani za winnych umieszczania w sieci bluźnierczych treści. Qaiser i Amoon Ayub przebywają w więzieniu od 2011 roku i utrzymują, że są niewinni. Teraz chcą skierować swoją sprawę do Sądu Najwyższego.

Fałszywe pozwy i uprowadzenia dziewczynek

Bluźnierstwo jest w Pakistanie oficjalnie karane śmiercią. Jednak pomimo wielokrotnego orzekania o winie w sprawach o bluźnierstwo, żadna ze spraw nie zakończyła się jeszcze egzekucją. Niestety ponad 50 osób zostało zamordowanych przez rozwścieczony tłum po tym, jak zostali uniewinnieni przez sąd. Przepisy dotyczące bluźnierstwa są często wykorzystywane do załatwiania osobistych porachunków lub uzyskiwania korzyści, co jest kwestią powszechnie znaną. Badania przeprowadzone przez Open Doors wykazały, że wzrosła liczba spraw o bluźnierstwo przeciwko chrześcijanom.

Wzrosła też liczba uprowadzeń chrześcijańskich dziewcząt i kobiet, szczególnie w stanie Pendżab, jak wynika z badań Światowego Indeksu Prześladowań z 2022 roku. Nawet 12-letnie dziewczynki, głównie z ubogich rodzin, są zmuszane do małżeństwa, padają ofiarą przemocy seksualnej i są zmuszane do przejścia na islam.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Pakistan zajmuje 8. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: CLAAS, Morning Star News, UCA News, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Pakistanie!

  • Módl się za wszystkie ofiary brutalnych ataków – o uzdrowienie i Boże pocieszenie. 
  • Módl się, aby prawda zwyciężyła we wszystkich sfabrykowanych sprawach o bluźnierstwo; aby niewinnie oskarżeni zostali uniewinnieni przez sąd.
  • Módl się za dziewczynki i młode kobiety, które są uprowadzane, wykorzystywane seksualnie i siłą wydawane za mąż. Módl się o pokrzyżowanie planów porywaczy, o uwolnienie tych dziewcząt, które już zostały uprowadzone oraz o wytrwanie w wierze dla nich wszystkich.
  • Módl się, aby pośród wszelkiej niesprawiedliwości Bogu oddawana była chwała, aby prześladowcy poznali Jezusa jako swojego Zbawiciela, a Jego Kościół został wzmocniony.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.