Świadectwa wiary

Pakistan: rozprawa Asi Bibi przed wydaniem wyroku

Islamiści grożą sędziom

(Open Doors Polska) - Dwa tygodnie temu, 8 października, w najwyższym sądzie Pakistanu odbyła się rozprawa apelacyjna Asia Bibi. Z powodu wyroku skazującego za bluźnierstwo, Asia Bibi od 8 lat przebywa w celi śmierci. Wszystkie środki prawne tym samym zostały wyczerpane. Jej piątka dzieci, krewni oraz tysiące Pakistańczyków z niecierpliwością oczekuje na wyrok trzech sędziów. Asia Bibi pokłada nadzieję w Bogu i wsparciu modlitewnym swoich braci i sióstr na całym świecie.

Zdjęcie: Ten plakat w Pakistanie wzywa do egzekucji Asi Bibi

"Brak poszanowania dla islamu jest częścią wiary chrześcijańskiej".

Mian Saqib Nisar, prezes Sądu Najwyższego Pakistanu, osobiście przewodniczył procesowi. Najpierw wysłuchał obrońcy Asi Bibi Saif-ul-Malook, który odniósł się do słabych dowodów: "Powód sam nie był obecny w chwili zdarzenia i wniósł pozew dopiero 5 dni później. Przyczyna sporu, "skażenie wody pitnej" przez "niewiernego", nie została wymieniona ani przez powoda, ani przez dwóch świadków w pierwszym procesie. Oskarżenie o bluźnierstwo było, motywowane niskimi pobudkami. Przedstawiciel prokuratury Ghulam Mustafa Chaudhry nazwał Asię Bibi "chrześcijańskim kaznodzieją", który wyrażał się w sposób lekceważący zarówno o Koranie, jak i proroku Mahomecie. Brak szacunku dla islamu jest częścią wiary chrześcijańskiej, a oskarżona kontynuuje po prostu wielowiekową tradycję chrześcijańskiej mowy nienawiści do islamu i jego proroka, która, jak sam powiedział, rozpoczęła się w muzułmańskiej Hiszpanii.

"Okropny koniec" sędziego po uniewinnieniu

Presja wywierana na Asię Bibi i jej prawnika, jak również na sędziów jest ogromna. Islamsko-ekstremistyczna partia Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP) ogłasza na konferencji prasowej na YouTubie, że w przypadku uniewinnienia sędziom grozi "straszliwy koniec". Od lat islamscy hardlinerzy domagają się wykonania kary śmierci. Inna grupa o nazwie "Czerwony Meczet Islamabadu" wezwała sąd najwyższy do zapewnienia, że oskarżona nie może opuścić kraju w przypadku uniewinnienia: "Zachodnie mocarstwa próbują usunąć Asię Bibi z kraju, ale ona powinna być powieszona!

Lata presji pozostawiły głębokie ślady na osobach zaangażowanych. Obrońca Asia Bibi Saif-ul-Malook powiedział AFP: "Straciłem zdrowie. Jestem pacjentem cierpiącym na nadciśnienie, moja prywatność przestała istnieć". Musiał ukrywać się stale, bo wszyscy znali jego tożsamość. "Patrzą na ten dom i wiedzą, że jest tu osoba, która w każdej chwili może zostać zabita przez gniewnych mułłów", powiedział.

Sprawa Asi Bibi ilustruje uprzedzenia, a nawet otwartą nienawiść, z jakimi spotykają się chrześcijanie w Pakistanie. Oni rozpaczliwie potrzebują naszej modlitwy.

Proszę módlcie się za Asię Bibi i chrześcijan w Pakistanie:

  • Módl się, aby Asia Bibi, jej rodzina i prawnik doświadczyli głębokiego bezpieczeństwa w Chrystusie.
  • Módl się za sędziów, aby mieli odwagę mądrze i sprawiedliwie decydować i nie byli.
  • Módl się za wielu chrześcijan w Pakistanie, którzy żyją w kraju pozbawiającym ich praw obywatelskich - aby odnaleźli swoją tożsamość i stali się silni w Chrystusie.
  • Módl się za islamskich ekstremistów, aby mogli zostać naśladowcami Jezusa.