Wiadomości

PAKISTAN: ŚMIERTELNY ZAMACH NA PASTORA

Duchowny Kościoła Pakistanu wzywa rząd do zapewnienia „sprawiedliwości i ochrony” chrześcijanom

(Open Doors Polska) W niedzielę 30 stycznia pastor Kościoła Pakistanu William Siraj został zabity w ataku przed kościołem w północno-zachodnim Peszawarze. Jego towarzysz, pastor Patrick Naeem, odniósł obrażenia, ale przeżył. Miejscowi chrześcijanie są głęboko wstrząśnięci tym atakiem. Trwają poszukiwania sprawców, ale do tej pory nikt nie przyznał się do popełnienia przestępstwa.

 

chrześcijanie w Pakistanie
Pakistańscy chrześcijanie zbyt często muszą opłakiwać śmierć osób zabitych w atakach. Zdjęcie przedstawia chrześcijan po zamachu bombowym w 2016 r.

Ogromna strata dla wspólnoty

Dwaj pastorzy wracali z kościoła Shaheedan-e-All Saints, gdzie prowadzili niedzielne poranne nabożeństwa. Nagle dwóch mężczyzn na motorze zajechało im drogę i otworzyło ogień. William Siraj został trafiony w głowę i zmarł natychmiast. Jego kolega, Patrick Naeem, doznał obrażeń i został przewieziony do pobliskiego szpitala.


Kościół Shaheedan-e-All Saints został zbudowany dla upamiętnienia niszczycielskiego zamachu bombowego na kościół Wszystkich Świętych w 2013 roku, w którym zginęło 127 wiernych – w tym zięć zamordowanego obecnie Williama Siraja. Odpowiedzialność za atak wzięła wówczas ekstremistyczna organizacja islamska „Tehreek-e-Taliban Pakistan”. Od tego czasu pastor mieszkał z owdowiałą córką i opiekował się nią. W emocjonalnych słowach jeden z członków jego kongregacji opisał Siraja jako „bardzo skromnego i bogobojnego człowieka”, który cieszył się ogromnym szacunkiem i uznaniem członków swojej wspólnoty.

Programy nauczania w szkołach ignorują lub oczerniają mniejszości

Azad Marshall jest przewodniczącym Kościoła Pakistanu, zrzeszającego kościoły protestanckie w kraju. Potępił atak, wzywając rząd Pakistanu do „sprawiedliwości i ochrony chrześcijan”.

Chociaż w okresie poprzedzającym niedzielny atak nie było żadnych gróźb pod adresem duchownych lub kościoła, sposób, w jaki atak został przeprowadzony „wskazuje na premedytację i zaplanowany akt, mający na celu zastraszenie tych, którzy stanowią prawa, zapewniające ochronę i wolność mniejszości chrześcijańskiej w Pakistanie”, powiedziała World Watch Monitor lokalna osoba kontaktowa, która chciała zachować anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

W następstwie zamachu z 2013 r. pakistański Sąd Najwyższy wydał w czerwcu 2014 r. listę wytycznych dla rządu w celu ochrony mniejszości w kraju. Wezwano również do opracowania „odpowiednich programów nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym”, które „promują harmonię religijną i tolerancję”. Jednak badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Centrum Sprawiedliwości Społecznej z siedzibą w Lahore wykazało, że mniejszości religijne nadal są niewidoczne lub oczerniane w pakistańskich podręcznikach.
Jeśli chodzi o to, co to oznacza dla dzieci mniejszości, jeden z miejscowych chrześcijan tak to ocenia: „Prosta odpowiedź jest taka, że stoją oni w kolejce, aby opuścić kraj, licząc na otrzymanie wizy, aby znaleźć nadzieję i przyszłość za granicą”.


W Światowym Indeksie Prześladowań z 2022 r. Pakistan zajmuje 8. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: World Watch Monitor, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Pakistanie!

  • Módl się o pocieszenie dla rodzin i kościołów obu pastorów; módl się także o uzdrowienie dla Patricka Naeem.
  • Módl się  odwagę dla chrześcijan w Pakistanie, aby trwali mocni w wierze.M
  • ódl się za pakistański rząd i władze szkolne, aby podjęły realne działania w celu ochrony i chrześcijan i innych mniejszości.
  • Módl się za wszystkich prześladowców chrześcijan w Pakistanie: aby Jezus wyrwał z ich serc nienawiść, aby ich ataki nie powiodły się i aby wielu z nich poznało zmartwychwstałego Chrystusa.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Pakistan

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Pakistanie oraz ich wpływu na codzienność.