Wiadomości

PRZEŚLADOWANI CHRZEŚCIJANIE W INDIACH I ERYTREI

Tysiące kościołów na świecie wzięło udział w światowym dniu modlitwy za prześladowanych chrześcijan

(Open Doors, Polska) - Chrześcijanie z ponad 100 krajów wsparli „Światowy Dzień Modlitwy za Prześladowanych Chrześcijan”. Poprzez aktywne uczestnictwo i modlitwy dają nadzieję chrześcijanom, którzy są prześladowani i dyskryminowani z powodu swojej wiary.

Jeden z wielu chrześcijan w Manipurze, którego dom i biuro zostały zniszczone podczas zamieszek.

Przepisy antykonwersyjne i zorganizowane ataki na chrześcijan w Indiach

W kilku indyjskich stanach nasilają się brutalne prześladowania chrześcijan. 18 grudnia 2022 roku w stanie Chhattisgarh ponad tysiąc chrześcijan zostało przemocą wypędzonych ze swoich domów w zorganizowanych atakach na około 20 wiosek. Wielu z nich to konwertyci z hinduizmu. Przemoc wybuchła ponownie 2 stycznia.

Chhattisgarh, podobnie jak 10 innych stanów, wprowadził przepisy antykonwersyjne. Oznacza to, że prawie każda aktywność chrześcijan może być interpretowana jako nieuczciwa próba przymusowego nawrócenia – nawet publiczna modlitwa lub akcje charytatywne. Ta jednostronna narracja podsyca stygmatyzację i dyskryminację chrześcijan – i to nie tylko w Chhattisgarh.

3 maja 2023 r. w północno-wschodnim indyjskim stanie Manipur wybuchły gwałtowne zamieszki na tle etnicznym. Hinduistyczne grupy ekstremistyczne wykorzystały ten konflikt do przeprowadzenia ukierunkowanych ataków na chrześcijan mieszkających w regionie. Ponad 100 osób zostało zabitych, a ponad 50 000 wysiedlonych. Zniszczonych zostało ponad 400 kościołów.

Rząd Erytrei pozwala na torturowanie chrześcijan w więzieniach

Od maja 2002 r. rząd Erytrei oficjalnie uznaje tylko islam sunnicki, kościoły katolickie, luterańskie i Ortodoksyjny Kościół Erytrei. Wszystkie inne kościoły zostały zamknięte. Rząd odmawia rejestracji wspólnot innych wyznań. Kościoły protestanckie są uważane za „agentów Zachodu” i są zakazane. Spotkania są zatem nielegalne, podobnie jak działalność misyjna. Władze monitorują spotkania domowe i aresztują uczestniczących w nich chrześcijan od 2002 r. W więzieniu chrześcijanie są zmuszani do wyrzeczenia się wiary poprzez okrutne tortury fizyczne i psychiczne. Wiele osób umiera wyniku głodu, pracy ponad siły, brutalnego traktowania i odmowy leczenia podczas często wieloletniego uwięzienia. Według najnowszego Światowego Indeksu Prześladowań ponad 240 osób zostało uwięzionych w ciągu jednego roku.

Według Światowego Indeksu Prześladowań chrześcijanie w Indiach (11. miejsce) i Erytrei (4. miejsce) są narażeni na skrajne prześladowania i dyskryminację. Potrzebują naszych modlitw i wsparcia.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.