Wiadomości

Republika Środkowoafrykańska: kolejna masakra pomimo obecności wojsk ONZ

Ruiny i zgliszcza / ponownie celem byli chrześcijanie

(Open Doors Polska) - 15 listopada w Republice Środkowoafrykańskiej miała miejsce kolejna masakra. Wśród dziesiątek ofiar są dwaj księża. Incydent miał miejsce w mieście Alindao w południowo-wschodniej części kraju w obozie dla uchodźców w pobliżu kościoła katolickiego. Na terenie kościoła stacjonuje kontyngent ONZ.

Zdjęcie: Obóz dla uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej
Zdjęcie: Obóz dla uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej

Podobnie jak rok temu

15 listopada uzbrojeni mężczyźni zaatakowali katedrę Alindao i pobliski obóz dla uchodźców. "Mężczyźni ... splądrowali i podpalili obóz, zabili kobiety i dzieci, spalili budynek kościelny, w której zabili dwóch księży" - opisuje przebieg wydarzeń biskup Juan Jose Aguirre Muños z sąsiadującej diecezji Bangassou. Agresorami byli rzekomo zwolennikami UPC (Unité pour la Paix en Centrafrique), odgałęzienie milicji Séléka, która została rozwiązana w 2014 roku, a w skład której wchodzili pasterze z plemienia Fulanów. W obozie dla uchodźców mieszkało wówczas ponad 26 000 osób, przesiedlonych w wyniku ataków, jakie miały miejsce wcześniej w mieście oraz okolicznych wioskach.

Według raportu Amnesty International w maju 2017 roku w Alindao zginęło już 130 osób, a chrześcijanie byli obierani za cel tych ataków. W rozmowie z kobietą zapytaną przez Amnesty, która podobnie jak jej mąż została zgwałcona przed własnymi dziećmi, cytuje napastników: "Zrobimy wam chrześcijanom coś, o czym będziemy pamiętać przez wiele pokoleń". Mówi się, że ostatni atak został wywołany przez starcia pomiędzy członkami grup zbrojnych, które zabiły bojownika UPC.

Rosnąca krytyka roli żołnierzy w niebieskich hełmach

Od początku roku pięciu katolickich księży straciło życie. Chociaż ONZ ostro potępiła częste ataki, krytyka wysłanych przez nich żołnierzy w hełmach ONZ staje się coraz głośniejsza. Biskup Aguirre podsumowuje obserwacje wielu naocznych świadków: "Jak tylko rozpoczął się atak, mauretański niebieskie hełmy MINUSCA wycofały się do swojej bazy". Obserwatorzy w wielu przypadkach krytycznie oceniają przynależność religijną islamskich żołnierzy w błękitnych hełmach, ponieważ są bierni wobec ataków inicjowanych przez muzułmańskie bojówki.

Obrazy i relacje naocznych świadków zebrane przez World Watch Monitor ujawniły skalę zniszczeń. Niektóre z ofiar zostały spalone, innych zastrzelono a jeszcze innych rozczłonkowano maczetami.

Pomimo obecności sił pokojowych liczących ponad 12 000 żołnierzy, sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej pozostaje napięta; 75% kraju zajmują uzbrojone grupy odpowiedzialne za dokonanie wielu naruszeń praw człowieka. 74% ludności kraju to chrześcijanie.

Republika Środkowoafrykańska zajmuje obecnie 35 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, Amnesty International

Prosimy módl się za chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej

  • Módl się o wewnętrzne i zewnętrzne uzdrowienie dla ocalałych z ataków i krewnych ofiar.
  • Módl się o skuteczną ochronę ludności cywilnej i rozbrojenie grup bojowników, takich jak UPC.
  • Módl się za wielu uchodźców - aby wspólnie doświadczyli Bożej opieki i odnaleźli nową nadzieję w Chrystusie.
  • Módl się za napastników, aby Jezus uwolnił ich od nienawiści i aby Go rozpoznali.