Wiadomości

Somalia: Aresztowania chrześcijan w Somalilandzie

Oskarżenie o apostazję z islamu i szerzenie chrześcijaństwa

(Open Doors Polska) - Jak donosi organizacja pomocy humanitarnej Middle East Concern, aresztowanie małżeństwa za posiadanie publikacji chrześcijańskich wywołało niepokój wśród miejscowych chrześcijan. Kilka osób zdecydowało się na opuszczenie kraju. Na konferencji prasowej przedstawiciele władz podkreślali, że nie będą tolerować rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa.

2020-10-16_Open_Doors_753x420_Somalia_DetailPage.jpg

Zdjęcie symboliczne: Burza piaskowa w regionie przygranicznym między Kenią a Somalią

Policja grozi chrześcijanom

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 5 października, pułkownik policji somalilandzkiej oświadczył, że oboje małżonkowie zostali aresztowani pod zarzutem wyrzeczenia się islamu i szerzenia chrześcijaństwa. Sprawa zostanie przekazana do właściwego sądu. Wypowiedź funkcjonariusza zawierała groźby: „Każdy, kto odważy się szerzyć chrześcijaństwo w tym regionie, powinien być w pełni świadomy, że się nie ukryje i będzie ścigany za bluźnierstwo”. Zachęcał również obywateli do informowania policji o działaniach chrześcijan.

Policja przeszukała dom chrześcijan 21 września i dokonała zatrzymania po znalezieniu obciążających ich materiałów. Małżeństwo ma troje dzieci.

Prześladowanie chrześcijan w Somalilandzie i Somalii

Somaliland jest de facto niepodległym państwem w północnej Somalii. Terytorium to odpowiada byłej kolonii brytyjskiej – Brytyjskiego Somalilandu, która po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1960 r. zjednoczyła się z Włoskim Somalilandem i utworzyła Somalię. W 1991 roku Republika Somalilandu ogłosiła niepodległość od Somalii – ale nie jest ona uznawana na arenie międzynarodowej. Sytuacja polityczna w Somalilandzie jest dużo bardziej stabilna niż w pozostałej części Somalii, gdzie dużymi wpływami cieszy się islamistyczne ugrupowanie Al Shabaab. Jednak nawet jeśli w Somalilandzie nie działają żadne zbrojne grupy islamskich ekstremistów, chrześcijanie prześladowani są przez silnie islamskie społeczeństwo, które uważa chrześcijaństwo za obcy wpływ. Konstytucja Somalilandu stwierdza: „Religią państwową Somalilandu jest islam. Na terytorium Somalilandu zabronione jest propagowanie innych religii”.

W całej Somalii jest bardzo niewielu chrześcijan. Muszą utrzymać swoją wiarę w tajemnicy. W szczególności islamistyczne ugrupowanie Al Shabaab stara się usunąć z kraju osoby deklarujące inną przynależność religijną.

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Somalia zajmuje trzecie miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródło: Middle East Concern

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Somalii:

  • Módl się o szybkie uwolnienie aresztowanych, a także o Boży pokój i pocieszenia dla nich i ich dzieci.
  • Módl się za chrześcijan, którzy w obawie przed prześladowaniami opuścili kraj – o siłę i mądrość, czy i kiedy powinni wrócić.
  • Módl się za niewielką grupę chrześcijan w Somalii, o szczególną opiekę Bożą oraz o siłę i odwagę, by trwać w wierze.