Wiadomości

Somalia: Niezrozumiałe Boże drogi

(Open Doors Polska) – Federalna Republika Somalii jest położona w tzw. Rogu Afryki. Kraj ten jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych na świecie. Władzę sprawują klany, które kontrolują wszystko. Oficjalnie, prawie cała ludność wyznaje islam sunnicki (sunnizm), ale kilkuset wyznawców Jezusa Chrystusa potajemnie spotyka się w małych grupach, aby razem się modlić, nawzajem  zachęcać i dzielić się Dobrą Nowiną.

Somalia
Zdjęcie symboliczne

Każdy, kto wyznaje Jezusa, ryzykuje życiem

Wielu Somalijczyków uciekło z kraju przed przemocą i ubóstwem, oraz z powodu wzrostu wpływów wahabityzmu (skrajnie konserwatywnej wersji sunnizmu). Ekstremistyczne grupy islamskie, takie jak Al Shabaab, chcą ustanowić kalifat Somalii na wschodnim wybrzeżu Afryki. W ostatnich latach przeprowadziły one liczne krwawe ataki na chrześcijan w sąsiedniej Kenii. Życie chrześcijańskie w Somalii nie jest tolerowane w żadnej postaci. Kiedy 29 lipca 2017 r. po raz pierwszy od 30 lat otwarto kościół, rząd znalazł się pod tak dużą presją publiczną, że w ciągu tygodnia kościół został ponownie zamknięty.

Open Doors wspiera chrześcijan w Rogu Afryki, poprzez lokalnych partnerów realizujących projekty mające na celu zabezpieczenie środków do życia, zdobywanie kwalifikacji zawodowych, wsparcie traumatyczne i szkolenia biblijne. Pewien miejscowy chrześcijanin napisał: „Chciałbym uczęszczać na wasze kursy biblijne ... ale to bardzo trudne. Ludzie włamują się na konta e-mail, a następnie sprawdzają co robisz i czytasz”. Inny chrześcijanin pisze: „Niedawno kuzyn przyłapał mnie na słuchaniu chrześcijańskiej audycji radiowej i powiedział: Słuchasz niewiernych. Obiecał, że mnie nie zdradzi, ale może to zrobić nawet nieświadomie. Módlcie się za mnie“.  W kilku przypadkach Somalijczycy zostali zamordowani wyłącznie na podstawie podejrzenia o to, że stali się chrześcijanami.

Somalia w centrum uwagi Międzynarodowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół 2018

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowanych Kościół, który obchodzony jest corocznie w drugą niedzielę listopada, poświęcony będzie chrześcijanom żyjącym w Somalii i Turkmenistanie. Pamiętajmy, że chrześcijanie nawróceni z islamu są szczególnie zagrożeni przemocą i prześladowaniami. 

 

Szaleństwo BogaNick Ripin, Szaleństwo Boga, Wydawnictwo Pojednanie.
Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o losie chrześcijan żyjących w Somalii, to zachęcamy do przeczytania książki Nika Ripina „Szaleństwo Boga”. Nik Ripken przeszedł z naśladowcami Chrystusa ze wzgórz stanu Kentucky do rozdartej wojną Somali. Doświadczając cierpienia we własnej rodzinie, rzeczywistości wojny dookoła siebie i systematycznego niszczenia pracy, do której czuł się powołany, czasami był bliski załamania. Czy to możliwe, że Bóg jest dobry, skoro życie jest tak straszne? Czy Chrystus mógł panować zwycięsko nad dniem, w którym kilku jego przyjaciół zginęło męczeńską śmiercią za wiarę?