Zachęta do modlitwy

Sri Lanka po atakach – chrześcijanie nie mogą otrząsnąć się z szoku

(Open Doors, Polska) – Chrześcijanie na Sri Lance nadal są w szoku po niszczycielskich atakach bombowych, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. Kilku zamachowców-samobójców wysadziło się w powietrze w trzech kościołach i trzech hotelach. Zaatakowane kościoły znajdują się w stolicy Sri Lanki - Kolombo i mieście Negombo na zachodnim wybrzeżu oraz w Batticaloa na wschodzie wyspy. Według rządu Sri Lanki, za ataki, w których zginęło prawie 300 osób, a kilkaset zostało rannych, odpowiedzialna jest mało znana grupa islamskich radykałów National Thoweed Jamath, wspierana przez międzynarodową sieć.

Wiele spośród ofiar ataków zostało już pochowanych. Pracownicy Open Doors uczestniczyli w nabożeństwie pogrzebowym nauczycielki szkoły niedzielnej Kościoła Syjonu w Batticaloa i jej 13-letniego siostrzeńca. W ceremonii brali udział rodzice chłopca, lecz mąż nauczycielki nie mógł opuścić szpitala z powodu obrażeń odniesionych podczas ataku.

Zdjęcie: Krewni i przyjaciele nauczycielki szkoły niedzielnej i jej siostrzeńca.
Zdjęcie: Krewni i przyjaciele nauczycielki szkoły niedzielnej i jej siostrzeńca

„Ludzie są wstrząśnięci tym, co się wydarzyło", mówi o chrześcijanach w Batticaloa współpracownik Open Doors Liyoni*. „Proszę, módlcie się o fizyczne i duchowe uzdrowienie. Każdy z nas stracił znajomego, członka rodziny lub przyjaciela". Zjednoczenie w bólu dodawało im sił: na dowód solidarności z pogrążonymi w smutku chrześcijanami w poniedziałek zamknięto sklepy i banki. Chrześcijanie z wielu krajów na całym świecie nie ustają w modlitwie o braci i siostry na Sri Lance.

Zdjęcie: Chrześcijanie z Azji Południowej modlą się o swoich braci i siostry na Sri Lance.
Zdjęcie: Chrześcijanie z Azji Południowej modlą się o swoich braci i siostry na Sri Lance

Jak dotąd, na Sri Lance nie dochodziło do ataków na tle religijnym na tak dużą skalę. Ataki na kościoły i chrześcijan ograniczały się do niektórych obszarów kraju, głównie terenów wiejskich, i były przeprowadzane głównie przez ekstremistów buddyjskich, według których wszyscy Lankijczycy powinni być wyznawcami buddyzmu. Osoby, które odwracają się od buddyzmu lub hinduizmu i decydują się zaufać Jezusowi Chrystusowi muszą spodziewać się wrogości ze strony swoich rodzin i lokalnej społeczności, ponieważ zmiana wiary jest uważana za zdradę. Około dwóch milionów z 21 milionów mieszkańców wyspy to chrześcijanie, którzy często spotykają się z dyskryminacją. Nieco większej akceptacji doświadczają chrześcijanie z tradycyjnych kościołów niż członkowie wolnych kościołów.

 

Sri Lanka zajmuje obecnie 46 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

 

*Imiona zostały zmienione

Prosimy, stań w modlitwie razem z chrześcijanami ze Sri Lanki!

  • Módl się o uzdrowienie dla rannych i pocieszenie dla krewnych ofiar.
  • Módl się, aby chrześcijanie na Sri Lance potrafili nieść pocieszenie i pomoc tym, którzy cierpią i smucą się, nawet jeśli sami przeżywają bardzo trudne chwile.
  • Módl się o pracowników Open Doors na Sri Lance, o siłę i mądrość w pomaganiu.

 

Jeśli chcielibyście przekazać datki dla chrześcijan w Sri Lance, prosimy, abyście dali nam jak największą dowolność w korzystaniu z nich. Jako cel prosimy o wpisanie: "Sri Lanka lub inny cel zgodnie z potrzebami". Jeśli darowizna, którą otrzymamy przewyższy potrzeby chrześcijan na Sri Lance, będziemy mogli wykorzystać ją na rzecz ofiar prześladowań w innych krajach. Dziękujemy bardzo!