Wiadomości

Turcja: Uwięzienie Andrew Brunsona zmierza ku końcowi?

Negocjacje między USA a Turcją budzą ostrożne nadzieje

(Open Doors Polska) - Po 22 miesiącach więzienia istnieje nadzieja, że amerykański pastor Andrew Brunson zostanie uwolniony w niedalekiej przyszłości. Po tym, jak relacja pomiędzy rządami USA i Turcji początkowo bywały ostrzejsze, teraz wydaje się możliwe porozumienie, które może pomóc w uwolnieniu Brunsona.

Przeniesienie do aresztu domowego

W kwietniu, maju i lipcu Brunson był trzykrotnie osądzany, po czym pod koniec lipca został zwolniony z więzienia i umieszczony w areszcie domowym. Nie może opuścić swojego domu przed następnym dniem negocjacji, który zaplanowany jest na 12 października. Od tamtej pory prezydent Stanów Zjednoczonych Trump i prezydent Turcji Erdogan wysuwają publiczne i wzajemne oskarżenia. Erdogan domagał się ekstradycji islamskiego duchownego Fethullaha Gülena, który zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zamach stanu w Turcji w 2016 roku. Brunson jest oskarżony między innymi o wspieranie Gülena - córka Brunsona odrzuciła te oskarżenia jako "absurdalne".

Zdjęcie: Sąd w Aliadze, gdzie odbyło się przesłuchanie Brunsona
Zdjęcie: Sąd w Aliadze, gdzie odbyło się przesłuchanie Brunsona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz te dwa rządy zbliżyły się do siebie. Turecka delegacja udała się do Waszyngtonu na negocjacje. Adwokat Brunsona, Cem Halavurt, wyraził ostrożną nadzieję, że jego klient zostanie zwolniony w niedalekiej przyszłości: "Myślę, że istnieje możliwość, że Andrew Brunson zostanie zwolniony. Kwestia ta ma obecnie wpływ na turecką gospodarkę i stosunki z innymi narodami".

Świadkowie podczas zeznań w sądzie nie oskarżają Brunsona

W ciągu kilkudziesięciu godzin rozpraw sądowych prokuratura nie była w stanie przedstawić świadka, który mógłby poważnie oskarżyć Brunsona. Świadkowie próbowali m.in. zaświadczyć o związkach pastora Gülenem z kurdyjską PKK, której działalność jest zakazana jako organizacji terrorystycznej. Ich oskarżenia nie ujawniły jednak żadnych dowodów przeciwko Brunsonowi. Andrew zaprzeczał również oskarżeniom wysuwanym przeciwko sobie.

Andrew Brunson został aresztowany w październiku 2016 roku. Dopiero po 17 miesiącach aresztu turecka prokuratura wniosła w marcu tego roku oskarżenie przeciwko niemu. Przed aresztowaniem Brunson mieszkał już w Turcji od 23 lat i pracował jako pastor.
Turcja zajmuje obecnie 31. miejsce w Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani ze względu na swoją wiarę.

Źródło: Open Doors, World Watch Monitor

Prosimy módlcie się za Andrewa Brunsona i chrześcijan w Turcji:

  • Módlmy się, aby Andrew Brunson wkrótce znów był całkowicie wolny.
  • Prośmy Boga, aby wybawił chrześcijan w Turcji od takich fałszywych oskarżeń.
  • Módlmy się, aby prezydent Erdogan i jego rząd poznali Jezusa Chrystusa.