Zachęta do modlitwy

Turcja: władze dążą do pozbycia się z kraju chrześcijan

(Open Doors Polska) –  5 czerwca chrześcijanka, Joy Anna Crow Subasigüller, otrzymała nakaz opuszczenia Turcji. Joy, która pochodzi z Florydy, USA, od siedmiu lat jest żoną obywatela Turcji. Lütfü Subasigüller jest protestanckim pastorem w Ankarze. Mają trójkę dzieci, wszystkie urodziły się w Turcji. Powyższy przypadek potwierdza, że reżim w Ankarze nie ustaje w wysiłkach pozbycia się z kraju chrześcijan.

Od wielu lat trwa konflikt z rządem tureckim o syryjski klasztor prawosławny Mor Gabriel w południowo-wschodniej Turcji - jak również o inne klasztory
Od wielu lat trwa konflikt z rządem tureckim o syryjski klasztor prawosławny Mor Gabriel w południowo-wschodniej Turcji - jak również o inne klasztory

Nieufność wobec chrześcijan

„Ta decyzja bardzo mnie zasmuciła - kocham Turcję i naród turecki", powiedziała Joy w rozmowie z Deutsche Welle (DW). „Mieszkam tu od 10 lat i są to najlepsze lata mojego życia”. Jej mąż wyjaśnia: „Jestem obywatelem Turcji, podobnie jak trójka naszych dzieci”.
Małżeństwo nie rozumie, w jaki sposób Joy miałaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa tureckiego, co wydaje się powodem jej deportacji. Nie zgadzają się z decyzją sądu. Joy jest jedną spośród ponad 50 zagranicznych chrześcijan, którym w ciągu ostatnich 18 miesięcy odmówiono wydania wizy pobytowej lub zezwolenia na ponowny wjazd do kraju. W ten sposób rząd stara się powstrzymać ich przed kontynuowaniem pracy w kościele.  Wygląda na to, że nawet rozdzielenie rodzin nie jest wystarczającym powodem, który mógłby wpłynąć na decyzje sądu.

Amerykański pastor Zach Balon miał opuścić Stambuł wraz z rodziną 24 czerwca, po tym, jak władze poinformowały go, że nie będzie mógł ponownie wjechać do kraju. Balon odmówił opuszczenia kraju i zaprotestował przeciwko tej decyzji.

Sytuacja chrześcijan wyraźnie pogorszyła się po zwolnieniu z więzienia, wymuszonego groźbą nałożenia sankcji przez USA, amerykańskiego pastora, Andrew Brunsona. Brunson był w więzieniu przez dwa lata skazany na podstawie fałszywych zarzutów.
Ze względu na ostrą retorykę rządu wzrosła nieufność społeczeństwa wobec chrześcijan. Stowarzyszenie Kościołów Protestanckich pisze w raporcie z marca 2020 roku na temat wolności religijnej chrześcijan w Turcji: „W 2019 roku wzrosła liczby przestępstw, któryż podłożem jest nienawiść i brak tolerancji wobec chrześcijan. Co więcej, te przestępstwa nie są ścigane z urzędu, co skutkuje nasileniem się obaw i niepewności wśród chrześcijan”. Stowarzyszenie reprezentuje interesy ponad 170 zgromadzeń, które mają trudności ze znalezieniem miejsca spotkań, częściowo dlatego, że nie są one prawnie uznawane.

Turcja zajmuje 36. miejsce na liście Światowego Indeksu Prześladowań (ŚIP 2020) i jest jednym z krajów, w których chrześcijanie są prześladowani. Z 83 milionów mieszkańców, około 173.000 to chrześcijanie. Potrzebują naszego wsparcia i modlitwy.