Wiadomości prasowe

Wietnam: Czterech chrześcijan w szpitalu po ataku na wieś

Ataki na chrześcijan uległy zwielokrotnieniu / liczba chrześcijan gwałtownie rośnie.

(Open Doors Polska) - 1 marca w północno-zachodnim Wietnamie zaatakowano cztery rodziny chrześcijańskie. W wyniku przeprowadzonych napadów cztery osoby musiały być hospitalizowane przez osiem dni. Wcześniej mieszkańcy wiosek grozili im wydaleniem, jeśli nadal będą praktykować swoją wiarę chrześcijańską.

Wietnam
Zdjęcie przykładowe

Starszyzna wioski prowadzi tłum przeciwko chrześcijanom.

24 osób poszkodowanych w wyniku działań mieszkańców wioski należy do plemienia Hmong. Zostali chrześcijanami niedawno. World Watch Monitor informuje, że po zmianie wyznania, w pierwszej kolejności radzono im wycofanie się z podjętej decyzji. Później chrześcijanie otrzymywali pogróżki ze strony mieszkańców wsi oraz starszyzny a także przedstawicieli władz regionu. Ataku dokonał tłum zachęcany przez starszyznę do dokonania ataku na chrześcijan. Niektórzy chrześcijanie odnieśli poważne obrażenia głowy i kończyn.

40% Hmong to chrześcijanie

W samym Wietnamie około miliona ludzi należy do plemienia Hmong, w tym około 400 000 to chrześcijanie. To znacznie więcej niż średnia populacji Wietnamu. Politolog Seb Rumsby mówi o "niezwykłej przemianie religijnej... w ciągu ostatnich trzydziestu lat". Członkowie tej grupy etnicznej mieszkają głównie w północnych i północno-zachodnich częściach Wietnamu. Niedawny atak jest wyrazem rosnącej dyskryminacji, jakiej doświadczają chrześcijanie i inne mniejszości w tych częściach kraju. Ustawa o religii i wierze, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., również pasuje do tego typu aktów przemocy.

Wietnamski Komitet Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu (VCHR) wyraził "głębokie zaniepokojenie" atakiem z 1 marca. VCHR wskazuje się, że ataki na wspólnoty religijne w Wietnamie nasiliły się. "Prześladowania na tle religijnym są coraz częstszym zjawiskiem", mówi przewodniczący VCHR Vo Van Ai. "Wietnam podejmuje działania przeciwko wierzącym, którzy chcą żyć w pokoju. "Już samo to życzenie jest uznawane przez władze za przestępstwo.
Według katolickiej agencji prasowej UCAN, chrześcijanie Hmong nie mogą budować domów spotkań, a w niektórych miejscach nawet spotkania modlitewne są zabronione.
W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors,Wietnam zajmuje obecnie 18. miejsce (w poprzednim roku: 17).

Źródła: World Watch Monitor, Open Doors.

Módlmy się za cztery rodziny i chrześcijan w Wietnamie:

  • Módlmy się o całkowite uzdrowienie i bardziej optymistyczną perspektywę na przyszłość dla rodzin.
  • Dziękuję za wielu Hmongów, którzy stali się chrześcijanami w ostatnich latach, pomimo rosnącej presji są wierni.
  • Módlmy się za agresorów.