Wiadomości prasowe

WIETNAM: MŁODE MAŁŻEŃSTWO POZBAWIONE DOMU

Odejście od tradycyjnej religii bardzo często wywołuje wrogą reakcję osób z najbliższego otoczenia konwertytów

(Open Doors Polska) – Dwoje niedawno nawróconych chrześcijan z północno-zachodniego Wietnamu zostało przepędzonych z rodzinnej wioski kilka dni po ślubie. Dramatyczny incydent w życiu młodej pary został spowodowany ich nawróceniem się na chrześcijaństwo. Wioska jest uważana za punkt zapalny prześladowań. Los tych dwojga młodych ludzi pokazuje, z jakim trudnościami zmagają się chrześcijanie w wielu rejonach Wietnamu.

Zdjęcie symboliczne: początek wspólnego życia Nhia i Hang naznaczony został cierpieniem
Zdjęcie symboliczne: początek wspólnego życia Nhia i Hang naznaczony został cierpieniem

Wspólnota zatroszczyła się o młodą parę

Podczas ceremonii ślubnej Nhia* i jego narzeczonej Hang*, ich rodziny i krewni domagali się, aby młoda para, zgodnie z tradycją, złożyła ofiarę i oddała cześć przodkom. Nhia i Hang niedawno zostali chrześcijanami, dlatego odmówili uczestniczenia w obrzędzie, ponieważ przestrzeganie starych obrzędów ofiarnych byłoby okazaniem nieposłuszeństwa wobec nauczania Pisma Świętego, które mówi, że cześć należy się tylko Chrystusowi. Rodzina zareagowała gniewem na odmowę młodego człowieka i dotkliwie go pobiła, a kilka dni później Nhia wraz z żoną został wyrzucony z wioski. 

„Chociaż nas pobili i wyrzucili, nie wyrzekniemy się Jezusa Chrystusa. Nie wrócimy do naszej starej religii” – powiedział stanowczo Nhia. Isaac*, lokalny partner Open Doors, wyjaśnia: „Miejsce zamieszkania Nhia jest punktem zapalnym prześladowań. Konwertyci są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary. Grożą im słowne i fizyczne ataki ze strony mieszkańców wsi”.

Nhia i jego żona mieszkają teraz w pomieszczeniach należących do kościoła, a jego członkowie dbają o ich duchowe i codzienne potrzeby. „Członkowie społeczności planują zbudować parze mały dom, w którym będą mogli wygodnie żyć” – dodaje Isaac.

„Zdrajcy tradycji i kultury”

9,5% populacji Wietnamu (około 9,4 mln osób)  to chrześcijanie. W tej grupie są głównie chrześcijanie wywodzący się ze środowisk buddyjskich lub animistycznych, a także członkowie wspólnot protestanckich, którzy są prześladowani i dyskryminowani na tle religijnym. Większość należy do mniejszości etnicznych takich jak Hmong.

Na terenach wiejskich konwertyci są często zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary. Szczególną presję na chrześcijan wywierają przywódcy wiosek i członkowie rodzin. W ramach dbałości o kulturę plemienia przywódcy plemienni wykluczają chrześcijan ze społeczności, widząc w nich zdrajców tradycji i tożsamości kulturowej. Ale i zwykli członkowie plemienia potrafią gwałtownie zareagować na konwersję swoich sąsiadów i wypędzają ich z wiosek.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Wietnam zajmuje 25. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.
*imiona zostały zmienione

Prosimy, módl się za Nhia i Hang oraz za chrześcijan w Wietnamie!

  • Módl się o dobrą przyszłość dla Nhia i Hang pomimo smutnych okoliczności towarzyszących ich ślubowi.
  • Podziękuj Jezusowi za to, że nie poddali się naciskom rodziny oraz za troskliwy kościół, który ich wspiera w trudnych chwilach.
  • Módl się o wszystkich chrześcijan, zwłaszcza tych z obszarów wiejskich, aby Boży Duch wzmocnił ich i pocieszył, aby potrafili  stawić czoła wrogości ludzi w ich najbliższym otoczeniu.
  • Módl się o rodziny i bliskich Nhia i Hang, aby Jezus zmienił ich serca, aby mogli poznać Jezusa, a także o pojednanie w rodzinie.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.