Wiadomości

WIETNAM: PAŃSTWO NIE CHCE POMAGAĆ CHRZEŚCIJANOM

Rodziny pozbawione wody / Naloty i aresztowania

(Open Doors Polska) - W ostatnich miesiącach władze wietnamskie wyraźnie zwiększyły presję na mniejszość chrześcijańską w niektórych częściach kraju. Dyskryminacja obejmuje wykluczenie z pomocy państwowej, naloty na kościoły i przesłuchania.

Chrześcijanie modlący się na nabożeństwie
Chrześcijanie modlący się na nabożeństwie.

„Jeśli chcesz pomocy, czcij przodków!”

W czerwcu 2021 r. rząd wietnamski wydał dyrektywę, zgodnie z którą każda rodzina mieszkająca w prowincji przy granicy z Chinami otrzyma zbiornik na wodę. Ze względu na skaliste ukształtowanie terenu bardzo trudno jest tu pozyskiwać wody gruntowe, dlatego mieszkańcy polegają głównie na wodzie deszczowej.

Największą trudnością jest jej magazynowanie. Jednak z powodu ogólnej biedy w prowincji, niewiele rodzin jest w stanie samodzielnie zgromadzić środki na budowę zbiornika. W porze suchej dojście do rzeki po wodę zajmuje im nawet sześć godzin. Dlatego rząd zapewnił, że przekaże każdej rodzinie 10 milionów VND (około 385 euro) na budowę odpowiedniego zbiornika.

Niestety z pomocy wykluczono sześć rodzin chrześcijańskich. Według pastora z tej okolicy, przedstawiciele lokalnych władz powiedzieli: „Nie odpowiadamy za chrześcijan. Jeśli czegoś potrzebujecie, idźcie z tym do swojego kościoła! Jeśli chcecie otrzymać od nas pomoc, powróćcie do naszej kultury i czcijcie przodków”.

Pastor przesłuchiwany przez wiele dni

Rząd wywiera również obecnie ogromną presję na chrześcijan na Płaskowyżu Centralnym w Wietnamie. Na przykład, między 16 a 18 lipca urzędnicy państwowi przeprowadzili kilka nalotów na kościoły w prowincji Dak Lak i aresztowali kilkoro chrześcijan, jak powiedzieli świadkowie w rozmowie z przedstawicielami Voice of America (VOA).

16 lipca przyszli do domu Y Nguyet Buon Krong, pastora Chrześcijańskiego Kościoła Ewangelicznego. „Przeszukali dom i skonfiskowali ponad 20 Biblii, które do dziś nie zostały zwrócone” – powiedział VOA. Następnie pastor został przewieziony na posterunek policji w stolicy prowincji i poddany wielogodzinnym przesłuchaniom przez dwa dni i noc, między innymi z powodu jego studiów w zakresie praw człowieka i wolności religijnej.

Prowincja Dak Lak na Płaskowyżu Centralny jest domem wielu rdzennych mniejszości etnicznych. Wśród nich są protestanckie wspólnoty chrześcijańskie, które są wrogą siłą w oczach komunistycznego rządu. Ponieważ wiele z mniejszości w tym regionie walczyło po stronie

Amerykanów w wojnie wietnamskiej, do dziś traktuje się je z dużą podejrzliwością. Chrześcijaństwo jest postrzegane jako kolejny dowód ich wrogiego nastawienia do własnego kraju i z tego powodu stają się oni celem ataków.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021 Wietnam zajmuje 19 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Voice of America, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Wietnamie!

  • Módl się za sześć rodzin na północy kraju, aby Bóg zaopatrzył jej w niezbędne środki na zakup zbiornika na wodę.
  • Módl się za pastora Buon Kronga, aby po traumie przesłuchań, nabrał nowej odwagi, aby  mógł dalej służyć swojemu kościołowi z radością i autorytetem.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan, którzy cierpią z powodu wrogości i prześladowań, aby pozostali silni w wierze i mocno zakorzenieni w miłości Jezusa.
  • Módl się, aby Bóg dotknął serc urzędników i aby traktowali chrześcijan z życzliwością.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.