Wiadomości prasowe

WIETNAM: PASTOR UMIERA W WIĘZIENIU

Przemoc i prześladowania wietnamskich chrześcijan

(Open Doors Polska) – 5 stycznia w więzieniu, z nieznanej przyczyny, zmarł pastor Phuc*. Został aresztowany w 2018 roku i odbywał 16-letni wyrok więzienia za rzekomą działalność w szeregach antykomunistycznej grupy politycznej. W więzieniu był torturowany i zmuszany do przyznania się do stawianych mu zarzutów. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

Wdowa po pastorze Phucu i ich dwaj synowie
Wdowa po pastorze Phucu i ich dwaj synowie

„Groźby i tortury”

Rodzina pastora Phuc należy do jednej z wietnamskich mniejszości etnicznych. Po aresztowaniu pastor został uznany za winnego „działalności przeciwko Socjalistycznej Republice Wietnamu” i skazany na 16 lat więzienia. Akt oskarżenia mówił, że dołączył do „Tymczasowego Rządu Narodowego Wietnamu” w USA i został mianowany „Tymczasowym Przewodniczącym Rady Międzywyznaniowej w Wietnamie”. Tymczasowy Rząd Narodowy to grupa polityczna utworzona przez Wietnamczyków mieszkających poza Wietnamem, którzy nie uznają kierownictwa Partii Komunistycznej w kraju.

Rankiem 5 stycznia żona p. Phuca otrzymała telefon z informacją, że powinna odwiedzić męża, ponieważ jest bardzo chory. Po godzinnym oczekiwaniu na widzenie poinformowano ją, że mąż zmarł w wyniku choroby. Brat pastora Phuc'a, Van*, nie zgadza się z tym, co usłyszał: „Mój brat nie umarł z powodu choroby; mógł zostać zamordowany. Grozili mu, torturowali i próbowali zmusić do przyznania się do stawianych mu zarzutów, ale on stanowczo odmawiał”.

Brak dostępu do ciała

Dodał, że rodzinie nie pozwolono zobaczyć ciała brata. Lokalne władze poinformowały rodzinę, że zgodnie z wietnamskim prawem szczątki osoby, która zmarła podczas odbywania kary więzienia, są wydawane dopiero po trzech latach. „Natychmiast zakryli jego ciało, więc nie możemy zobaczyć ani dowiedzieć się, co naprawdę stało się z nim i jego ciałem. Wyglądało na to, że próbują coś ukryć. Nie wiemy też nic o przepisach, które zabraniałyby nam odebrać i pochować ciało naszego brata” - kontynuował Van.
„Policjanci pojawili się w domu mojego brata i w moim mieszkaniu. Może obawiali się, że nasza rodzina zareaguje gwałtownie z powodu tego, co się stało. Nie mamy takich zamiarów. Chcemy tylko dowiedzieć się, co naprawdę się z nim stało” – powiedział Van.

Jeden z lokalnych partnerów Open Doors, Athan*, skontaktował się z rodziną i potwierdził, że są zszokowani z powodu śmierci pastora Phuca: „Żona i dzieci pastora przeżyły trudne lata, a teraz stracili nadzieję na powrót męża i ojca”. Open Doors wspierało finansowo rodzinę pastora Phuca podczas jego zatrzymania. Lokalni partnerzy starają się zapewnić dodatkową pomoc, aby sprostać obecnym potrzebom rodziny.

Chrześcijanie oskarżani o wrogość wobec komunistycznego rządu 

Podobnie jak w większości krajów komunistycznych chrześcijanie w Wietnamie są uważani za wrogów i krytyków rządu. Ich działalność jest monitorowana i cenzurowana. Komunistyczna Partia Wietnamu prześladuje członków mniejszości chrześcijańskiej i wymaga, aby wszystkie instytucje religijne były monitorowane przez rządowy Komitet ds. Religii. Rząd zatrudnia nawet lokalnych przestępców i daje im przyzwolenie na atakowanie chrześcijan i wywłaszczanie kościołów. Kiedy dochodzi do brutalnych ataków, a sprawcy rzadko trafiają przed sąd. Przedstawiciele lokalnych władz zachęcają miejscową ludność do dyskryminowania grup chrześcijańskich. W mediach chrześcijanie są przedstawiani jako ci, którzy próbują przywrócić ideologię kolonialną i są oskarżani o działalność wywrotową i antyrządową.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Wietnam zajmuje 25. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione 

Prosimy, módl się za rodzinę pastora Phuca i chrześcijan w Wietnamie!

  • Módl się o pocieszenie i siłę dla całej rodziny pastora Phuca.
  • Módl się za chrześcijan, którzy cierpią z powodu prześladowań: aby Pan Bóg zapewnił im wszystko, czego potrzebują, i aby nie tracili nadziei i ufności w Bożą opieką. 
  • Módl się o ochronę chrześcijan i kościołów przed samowolą władz i brutalnymi atakami.
  • Módl się, aby chrześcijanie potrafili zwyciężać zło dobrem i docierać z Bożą miłością do ludzi w ich najbliższym środowisku.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.