Wiadomości prasowe

Wietnam: Przegrana bitwa!

Przegrana apelacja "Matki Grzybów" w sprawie wyroku skazującego na 10 lat pozbawienia wolności za wpisy "antypaństwowe".

Wietnamska katolicka blogerka nie zdołała wygrać apelacji o anulowanie wyroku skazującego ją na 10 lat więzienia za pisanie "antypaństwowych postów".

Embed from Getty Images

Nguyen Ngoc Nhu Quynh, znana jako "Me Nam" (Matka Grzybów), jest członkiem amerykańskiej grupy działaczy Viet Tan. Jej blog zdobył kilka międzynarodowych wyróżnień, w tym nagrodę International Women of Courage 2017.

 

Quynh powiedziała: "Każda osoba ma tylko jedno życie. Ale gdybym miał powtórzyć swoje życie, zrobiłabym to samo. Wierzę, że moja matka i dzieci nigdy nie będą żałować moich decyzji, ale będą ze mnie dumne.

 

Chcę mieć udział w budowie dobrego społeczeństwa. Ludzie mogą być szczęśliwi i wolni tylko wtedy, gdy cieszą się wolnością słowa i wypowiedzi. Mam nadzieję, że ludzie będą kontynuować tę walkę i przezwyciężając strach w celu budowy lepszego kraju ".

 

Jej prawnik Le Cong Dinh, powiedział: "Jestem naprawdę zaskoczony 10-letnim wyrokiem, który wskazuje i potwierdza młodej samotnej matce nieludzkość rządu. Nie zdawałem sobie sprawy, jaką paniką musi być ogarnięta partia rządząca.

 

Wietnam wielokrotnie spotykał się z krytyką grup walczących o prawa człowieka za traktowanie blogerów - wśród nich wielu katolików.

 

W zeszłym roku Amnesty International potwierdziło, że Wietnam ma największą liczbę więźniów sumienia w Azji Południowo-Wschodniej. A w zeszłym miesiącu grupa 17 organizacji pozarządowych napisała list otwarty do uczestników współpracy gospodarczej Azja-Pacyfik, wzywający do uwolnienia wszystkich zatrzymanych blogerów i działaczy na rzecz praw człowieka, w tym Quynh.