Zachęta do modlitwy

Wyroki dla irańskich chrześcijan

Irańscy chrześcijanie proszą o modlitwę

(Open Doors Polska) – Irańscy chrześcijanie proszą o modlitwę w sprawie siedmiorga wierzących z Buszehr , którzy zostali postawienie przed sądem i otrzymali kary pozbawienia wolności lub grzywny. Wszyscy zamierzają odwołać się od wyroków sądu i potrzebują naszego wsparcia.

Zdjęcie: Skazani irańscy konwertyci
Zdjęcie: Skazani konwertyci

Bracia Sam i Sasan Khosravi, ich żony Maryam i Marjan Falahi, Habib Heydari, Pooriya Peyma i jego żona Fatemeh Talebi zostali aresztowani 1 lipca 2019 roku. Tego samego dnia zatrzymano także matkę Sama i Sasana, Khatoon Fatolahzadeh, którą zwolniono z aresztu ze względu na wiek.

W ramach połączonej operacji służb, agenci bezpieczeństwa wewnętrznego przeszukali domy chrześcijan, konfiskując rzeczy osobiste: laptopy, telefony i wszystko, co mogło mieć jakikolwiek konotacje z chrześcijaństwem, np. Biblie, książki religijne i krzyże.

Siedmioro chrześcijańskich konwertytów zostało zabranych do biura irańskiego wywiadu (MOIS) w Buszehr i umieszczonych w izolatce. Odmówiono im dostępu do prawników i zmuszono do składania zeznań na temat ich domniemanych przestępstw. Zwolniono ich po dwóch tygodniach, po wpłaceniu kaucji w wysokości 300 milionów tomanów (ok. 25 000 USD) za każdą osobę.
Chrześcijanie zostali oskarżeni o „propagandę przeciwko państwu” (art. 500 kodeksu karnego), „zmowę” oraz „przynależność do grupy wrogiej reżimowi”.

Rozprawa

Na rozprawie w grudniu 2019 roku zostali uniewinnieni od dwóch ostatnich zarzutów. Jednak w kwietniu 2020 roku zostali skazani w związku z pierwszym zarzutem. Wyrok zapadł 21 czerwca.

  • Sam i Sasan Khosravi: rok więzienia plus dwa lata wewnętrznego wygnania.
  • Maryam Falahi: 8 mln tomanów (400 dolarów) plus dożywotni zakaz pracy w sektorze publicznym (Maryam jest pielęgniarka, jest do jednoznaczne z utratą pracy)
  • Marjan Falahi: 6 mln tomanów grzywny (300 dolarów)
  • Habib Heydari: rok więzienia
  • Pooriya Peyma: dziewięćdziesiąt jeden dni więzienia
  • Fatemeh Talebi: 4 mln tomanów (200 dolarów)
  • Oskarżeni mają 20 dni na złożenie odwołania.

 

Źródło: Middle East Concern

 

Przyjaciele nawróconych chrześcijan proszą o modlitwę:

  • O Boże wzmocnienie i pocieszenie dla chrześcijan rozczarowanych wyrokiem sądu.
  • O pozytywne rozpatrzenie apelacji.
  • Aby władze irańskie przestały postrzegać osoby nawrócone na chrześcijaństwo i przedstawicieli mniejszości religijnych jako przestępców, karanych więzieniem, wygnaniem lub grzywną.