Wiadomości prasowe

ZAMIESZKI W INDIACH: „BÓG DAŁ NAM NADZIEJĘ”

(Open Doors Polska) – Od końca kwietnia gwałtowne zamieszki wstrząsają stanem Manipur w północno-wschodnich Indiach. Konflikt na tle etnicznym został wykorzystany przez hinduistycznych ekstremistów do podżegania do przemocy wobec chrześcijan. Ponad stu chrześcijan zostało zamordowanych, tysiące domów i około 400 kościołów zostało spalonych i zrównanych z ziemią.

Dom pastora i jego rodziny w Manipurze oraz cały ich dobytek zostały zniszczone. Partnerzy Open Doors przywieźli pomoc i modlili się z rodziną.
Dom pastora i jego rodziny w Manipurze oraz cały ich dobytek zostały zniszczone. Partnerzy Open Doors przywieźli pomoc i modlili się z rodziną.

Ekstremalna przemoc i wysiedlenia dziesiątek tysięcy ludzi

Manipur jest domem dla dwóch grup etnicznych: Meitei, której przedstawiciele są w większości wyznawcami hinduizmu, oraz plemienia Kuki, pośród którego przeważają chrześcijanie. W rękach Meitei leży też władza polityczna, jako że zajmują większość miejsc w stanowym  parlamencie. Kuki protestowali pokojowo po tym, jak Sąd Najwyższy Manipuru nakazał przyznanie Meitei statusu „chronionej mniejszości” ze znacznymi przywilejami. Ponadto członkowie Kuki otrzymali nakaz opuszczenia obszarów, które tradycyjnie zamieszkiwali. Podczas protestów Kuki zostali ostro zaatakowani, chociaż Sąd Najwyższy Indii nazwał decyzję Sądu Najwyższego Manipuru „całkowicie błędną”.

Grupy ekstremistyczne w stanie rządzonym przez hinduską nacjonalistyczną partię BJP (Bharatiya Janata Party) wykorzystały konflikt, aby szerzyć nienawiść wobec chrześcijan. Chociaż w starciach początkowo ucierpieli również hinduiści, przemoc szybko obróciła się przeciwko chrześcijanom wśród Kuki i Meitei. Ponad 50 000 z nich zostało przesiedlonych, a ich domy zostały zniszczone. Cierpią z powodu braku żywności i dachu nad głową. Wielu z nich schroniło się w obozach pomocy, szkołach i ośrodkach społecznych na obszarach plemiennych, podczas gdy inni uciekli do sąsiednich stanów.

Pokonując wiele trudności, partnerzy Open Doors dostarczyli na te obszar ogromne ilości pomocy humanitarnej. Tymczasem ataki na wioski, mienie i życie nasiliły się pomimo obecności wojska. Wielu chrześcijan, którzy stracili wszystko, jest wdzięcznych za szybką pomoc, ale pilnie proszą o modlitwę.

Michan*: „Nie mieliśmy wyjścia. Ratowaliśmy swoje życie. Bardziej niż jedzenie doceniam waszą odwagę, by tu przyjechać. Macie serce dla ludzi. Wasza pomoc ma dla nas duże znaczenie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Niech Bóg was błogosławi”.

Kiminlong*: „Dziękuję, że tu przyjechaliście [...]. Ryzykowaliście życiem, aby nam pomóc, modlić się za nas i nas wysłuchać. Nie umiem sobie wyobrazić większej miłości i braterstwa. Nie mamy nic. Nie wiem, co z moim mężem, bo został, by pilnować wioski [...]. Bylibyśmy martwi, gdyby Bóg nas nie uratował. Dał nam coś więcej niż jedzenie. Dał nam nadzieję”.

Indie zajmują 11. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań, a przemoc wobec chrześcijan rośnie od 2014 roku. Prosimy o modlitwę o pokój w stanie Manipur i za prześladowanych chrześcijan w tym kraju.

*Imię zmienione

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.