Świadectwa wiary

BANGLADESZ: POWRÓT DO DOMU OZNACZA ŚMIERĆ

Mieszkańcy wioski w pobliżu Dhaki grożą chrześcijanom

(Open Doors Polska) - Czasami pozornie nieistotne wydarzenie działa jak iskra, która wywołuje nagłą eksplozję. Tego właśnie doświadczyli w ubiegłym tygodniu chrześcijanie z wioski położonej niedaleko Dhaki. W ich wiosce zapanował ogromny chaos i doszło do aktów przemocy. Dwóch chrześcijan ukrywa się i boi wrócić do domu, pozostali chrześcijanie boją się tego, co jeszcze może się wydarzyć.

 

Chrześcijanie spotykają się na
Chrześcijanie spotykają się na modlitwie (zdjęcie symboliczne)”

Wybuch wrogości wobec chrześcijan

Zaczęło się o pozornie zwykłego wydarzenia. 22 lutego Aktar Hosen udał się do chrześcijańskiej szkoły z internatem, aby zapisać swojego syna Mahina na kolejny rok szkolny. Aktar należy do małej grupy chrześcijan z wioski w dystrykcie Tangail, na północny zachód od Dhaki, którzy w przeszłości byli  muzułmanami. Kiedy ojciec Aktara dowiedział się, że jego wnuk ma uczęszczać do chrześcijańskiej szkoły z internatem, wywołało to gniew i oburzenie, najpierw u niego, a wkrótce także u dalszej rodziny. Wieść o tym rozniosła się po okolicy i doprowadziła do tego, że około stu muzułmańskich mieszkańców zgromadziło się, żeby zaprotestować.  Zaatakowali Aktara, pobili go, a następnie zamknęli w jego własnym domu.

Rozwścieczony tłum zaczął szukać w wiosce innych chrześcijan. Niektórych z nich pytano o to, dlaczego zostali chrześcijanami. Próbowano ich zmusić do wyrzeczenia się wiary w Jezusa i do ujawnienia nazwisk innych chrześcijan. Muzułmańscy mieszkańcy wsi skupili się szczególnie na Abdulu Hai (55 lat) i Rejaul (40 lat), dwóch liderach lokalnego kościoła, którzy wielokrotnie wcześniej wspierali Aktara.

„Boimy się o swoje życie”

Gdy Abdul i Rejaul dowiedzieli się, że mieszkańcy wioski ich szukają, uciekli i ukryli się. Pracownicy Open Doors skontaktowali się z nimi, aby im pomóc i dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się z chrześcijanami w ich wiosce. „Mieszkańcy wioski szukają chrześcijan, biją ich i zabierają im wszystkie materiały chrześcijańskie, zwłaszcza Biblię” – powiedział Abdul. „Dzwonią do nas i grożą, że jeśli wrócimy do domu, to nas zabiją. Ogłosili we wsi, że znajdą nas, gdziekolwiek się ukrywamy, i postawią przed sądem [chodzi o nieformalny sąd polubowny, który często zbiera się w meczecie – red]”.

Abdul obawia się, że jego dom zostanie splądrowany i zniszczony, ponieważ nie ma nikogo, kto mógłby go ochronić. „Opuściłem dom, aby ratować swoje życie. Gdybyśmy nie uciekli, mogliby nas zabić. Grożą nam śmiercią. Nie mamy jak ochronić naszych domów i dobytku?” – powiedział. Rejaul dodał: „Nie wiemy, co się z nami stanie. Moja mama ma 65 lat i jest teraz sama. Nie wiem, czy ma co jeść”.

O zdarzeniu poinformowano policję, która zgodziła się przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. Na razie jednak nie podjęto żadnych działań. Lokalny partner organizacji Open Doors odwiedził wioskę i rozmawiał z mieszkańcami. Jednak ze względu na bardzo napiętą sytuację szybko opuścił wioskę. Mówi: „Wśród mieszkańców wsi jest wiele gniewu wobec chrześcijan. Czekają tylko na odnalezienie Abdula i Rejaula. Nie chcą chrześcijan w swojej wiosce”.

 

Prosimy, módl się za chrześcijan w tej wiosce:

  • Módl się, aby atmosfera gniewu uspokoiła się, aby Rejaul i Abul mogli powrócić do domów.

  • Módl się, aby Aktar i inni chrześcijanie nie zwątpili, ale by trwali w wierze.

  • Módl się, aby potrafili przebaczyć swoim prześladowcom.

  • Módl się, aby nie dochodziło do kolejnych ataków na chrześcijan.

  • Módl się, aby Kościół nadal odważnie podążał za Jezusem i aby inni mieszkańcy wioski chcieli dowiedzieć się więcej o Jezusie Chrystusie.

     

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Bangladesz

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Bangladeszu oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.