Wiadomości

Boże Narodzenie impulsem dla terroru, nalotów i zakazów

Święta Bożego Narodzenia dla chrześcijan w Nigerii, Turkmenistanie i na Komorach to czas obawy przed wzmożonymi atakami prześladowców.

(Open Doors Polska) – Są kraje, w których strach i smutek przyćmiewają radość z Bożego Narodzenia. Od lat Open Doors obserwuje, że święto narodzin Jezusa Chrystusa jest wykorzystywane przez prześladowców w wielu krajach jako okazja do podjęcia specjalnych działań przeciwko chrześcijanom. Poniżej zamieściliśmy kilka aktualnych przykładów.

2020-01-03_Open_Doors_753x420_DetailPage

Nowy początek po ataku Boko Haram: odbudowa kościoła w północno-wschodniej Nigerii (zdjęcie archiwalne)

Komory: obchody świąt Bożego Narodzenia zabronione pod groźbą kary

Na Komorach, grupie wysp u wybrzeży Afryki Wschodniej, krótko przed Bożym Narodzeniem wszyscy obywatele tego kraju zostali ostrzeżeni przed świętowaniem Bożego Narodzenia. Według Dyrektora Generalnego ds. Islamu takie uroczystości są „równoznaczne z zepsuciem i dekadencją moralną" oraz „niezgodne z islamskimi wartościami, zasadami i cywilizacją". I dalej: „Ministerstwo Spraw Islamskich, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Informacji i Mufti (muzułmański prawnik i teolog wydający oficjalne interpretacje w sprawach życia państwowego i prywatnego, związanego z islamem) niniejszym potępiają i zakazują wszelkich uroczystości, ceremonii i działań związanych z Bożym Narodzeniem we wszystkich miejscach publicznych, hotelach, klubach i domach [...]. Ministerstwo Spraw Islamskich poleca organom bezpieczeństwa [...] podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu aresztowania wszystkich uczestników działalności chrześcijańskiej i uniemożliwienia ich spotkań. Islam jest religią państwową na Komorach od 2009 roku; według Światowej Bazy Danych Chrześcijan 0,5% mieszkańców to chrześcijanie. Kraj ten nie znajduje się na liście Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors.

Turkmenistan: nalot policyjny kończy spotkanie bożonarodzeniowe

Grupa turkmeńskich chrześcijanek spotkała się wieczorem 26 grudnia, aby potajemnie uczestniczyć w nabożeństwie bożonarodzeniowym. Spotkanie zostało niespodziewanie przerwane przez wtargnięcie policji. Funkcjonariusze przeszukali dom, skonfiskowali wszystkie telefony komórkowe, zrobili zdjęcia każdej z uczestniczek, a następnie przesłuchiwali każdą z nich przez kilka godzin. Dochodzenia trwa, a dalsze spotkania w domu są na razie niemożliwe. Turkmenistan zajmuje obecnie 23. miejsce w rankingu Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors.

Nigeria: terror i egzekucje

Dwa krwawe incydenty zostały zgłoszone z Nigerii w okresie Bożego Narodzenia. Dżihadyści ISWAP (Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego) ogłosili w dzień Bożego Narodzenia egzekucję jedenastu schwytanych przez nich mężczyzn. Według dziennikarza Ahmeda Salkidy, grupa opublikowała wideo z egzekucji. W pierwszym nagraniu wideo, które ukazało się na początku grudnia 2019 roku, mężczyźni zwrócili się do rządu i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) o pomoc w ich uwolnieniu. Choć ISWAP twierdzi, że wszystkie ofiary były chrześcijanami, Salkida uważa, że trzech z nich było muzułmanami. ISWAP uzasadniła tę zbrodnię zabiciem swoich przywódców Abu Bakra al-Baghdadiego i Abu al-Hassana al-Muhadschira w Syrii oraz odmową rządu nigeryjskiego wymiany zakładników na zatrzymanych członków Boko Haram.
Według doniesień agencji informacyjnej AFP duża grupa terrorystów Boko Haram przeprowadziła atak na wioskę Kwarangulum, około 16 km od Chibok, w Wigilię Bożego Narodzenia. Strzelali do uciekających i podpalili domy i kościół po tym, jak zrabowali zapasy żywności. „Zabili siedem osób i porwali nastolatkę”, powiedział David Bitrus, członek lokalnej straży obywatelskiej. Podobny atak miał miejsce już w kwietniu. Jeden z pracowników lokalnego oddziału Open Doors poprosił o modlitwę za społeczność wiejską, a zwłaszcza za porwaną dziewczynę.
W rankingu ŚIP 2019 Nigeria zajmuje obecnie 12. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy o modlitwę za prześladowanych chrześcijan:

  • Módl się za chrześcijan na Komorach, aby pomimo prześladowań trwali w wierze i znaleźli wystarczająco dużo okazji do wspólnego celebrowania nabożeństw.
  • Módl się za uczestniczki spotkania w Turkmenistanie, aby przezwyciężyły szok i znalazły pokłady nowej odwagi.
  • Módl się o ochronę i odwagę dla chrześcijan w Nigerii, którzy od wielu lat są terroryzowani przez różne grupy.
  • Módl się za wszystkie uprowadzone dziewczęta, aby Jezus wzmocnił ich wiarę i przywrócił im wolność, ale także o pocieszenie dla ich rodzin.