Wiadomości prasowe

BRUNEI: NĘKANA PRZEZ KOLEŻANKI ZA CZYTANIE BIBLII

Chrześcijańska studentka w akademiku nie ma łatwego życia

(Open Doors, Polska) - Lina* dorastała w Brunei w chrześcijańskiej rodzinie i nie sądziła, że jej wiara w Jezusa może w jakikolwiek sposób przeszkadzać innym ludziom. Tak było, dopóki nie wyprowadziła się z domu na studia. W nowym środowisku zaczęły się szykany i Lina musiała nauczyć się, jak sobie z nimi radzić.

Młodzi chrześcijanie w Brunei podczas modlitwy

Życie w akademiku: obowiązkowy hidżab, zakaz czytania Biblii

Większość obywateli Brunei, małego kraju Azji Południowo-Wschodniej, to muzułmanie. Chrześcijanie w Brunei mogą swobodnie praktykować swoją wiarę, ale brunejskie prawodawstwo opiera się na prawie islamskim, tj. szariacie. Dla chrześcijan oznacza to, że cały czas muszą być ostrożni: W każdej chwili mogą zostać oskarżeni o obrazę islamu chrześcijańskim stylem życia lub próbą ewangelizacji muzułmanów, które są karane przez prawo szariatu.

Młoda studentka Lina przekonała się, jaka niedogodności i niebezpieczeństwa grożą chrześcijanom w środowisku uniwersyteckim. Lina mieszka w akademiku z muzułmańskimi kolegami i koleżankami i opowiada o surowych zasadach i ogromnej presji, której doświadcza ze strony rówieśników: „Moi koledzy i koleżanki zmuszają mnie do noszenia islamskiego nakrycia głowy – hidżabu – kiedy wychodzimy, chociaż wiedzą, że jestem chrześcijanką. Nalegają, bym ubierała się jak muzułmanka. [...] Kiedy jestem poza akademikiem, mogę ubierać się, jak chcę, ale presja rówieśników jest bardzo silna. Dlatego noszę hidżab także poza akademikiem. Ukrywam też łańcuszek z krzyżykiem. Jeśli ktoś go zauważy, mogę zostać oskarżona o prozelityzm”.

W akademiku Liny hidżab jest obowiązkowy, natomiast Biblie są zabronione. Opowiada o tym, jak została przyłapana z Biblią w kącie swojego pokoju: „Zostałam osaczona. Wszystkie dziewczyny otoczyły mnie i pytały o moją Biblię. Bałam się je urazić lub popełnić błąd. [...] Krzyczały: „Zostaw tę książkę w domu!”. Bardzo się wtedy przestraszyłam. To moi przyjaciele. Nigdy nie widziałam ich tak wściekłych”.

Teraz Lina czyta Biblię wyłącznie w telefonie komórkowym, aby nie zwracać na siebie uwagi: „Noszenie przy sobie Biblii w formie książki jest zbyt ryzykowne. Ale nikt nie może zakazać mi patrzenia w telefon komórkowy”. Aby uniknąć dalszych konfliktów, Lina przestała również zamieszczać w mediach społecznościowych wersety biblijne i kazania.

Wspieranie młodych chrześcijan

Lina cieszy się, że mogła porozmawiać z lokalnymi partnerami o swoim codziennym życiu. Spotkała ich na obozie młodzieżowym, który pomógł już wielu młodym chrześcijanom w Brunei wzmocnić ich wiarę w Jezusa i nabrać odwagi  do życia w środowisku, gdzie często dochodzi do konfliktów między muzułmanami i chrześcijanami.  Wielu młodych ludzi w Brunei decyduje się pójść za Jezusem Chrystusem, nawet jeśli ich rówieśnicy i dorośli naciskają ich do porzucenia chrześcijaństwa.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za Linę i młodych chrześcijan w Brunei:

  • Podziękuj za silną wiarę Liny w Jezusa Chrystusa.
  • Módl się o wytrwałość i odwagę dla Liny, aby potrafiła sobie poradzić z nakazami szariatu i presją rówieśników.
  • Módl się, aby młodzi chrześcijanie w Brunei mieli przyjaciół i możliwość kontaktowania się z innymi chrześcijanami w swojej grupie wiekowej, aby mieli z kim porozmawiać o swoich problemach i znaleźć zrozumienie i wsparcie.
  • Módl się, aby studenci i wykładowcy w środowisku Liny mieli okazję poznać i uwierzyć w Jezusa Chrystusa. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.