Wiadomości prasowe

BURKINA FASO: ATAK TERRORYSTYCZNY I ŚMIERĆ CHRZEŚCIJAN

Co najmniej 15 chrześcijan zostało zabitych w zamachu terrorystycznym na kościół

(Open Doors Polska) W niedzielę 25 lutego 2024 r. co najmniej 15 wierzących zostało zabitych podczas porannej mszy w kościele katolickim w miejscowości Essakane w północnowschodnim Burkina Faso.
Z oświadczenia wydanego przez Jeana-Pierre’a Sawadogo, wikariusza z diecezji Dori, wynika, że 12 osób zginęło na miejscu, a 3 osoby zmarły po przewiezieniu do szpitala. „W tych bolesnych okolicznościach prosimy o modlitwę za zmarłych, uzdrowienie rannych i pocieszenie dla pogrążonych w smutku”.

BURKINA FASO: ATAK TERRORYSTYCZNY I ŚMIERĆ CHRZEŚCIJAN
Buty zamordowanych chrześcijan leżące na zakrwawionej podłodze (zdjęcie oryginalne z miejsca ataku)

Chociaż ciągle nie wiemy zbyt wiele o zamachu, doniesienia mówią o uzbrojonych napastnikach, którzy otworzyli ogień do zgromadzonych podczas niedzielnego nabożeństwa. „Według przedstawiciela kościoła o zamach podejrzewani są członkowie islamistycznej grupy rebelianckiej”. 

Wioska Essakane w prowincji Oudalam, w pobliżu granicy Mali z Nigrem. „W regionie Sahelu rebelia dżihadystów najsilniej wpływa na sytuację w Mali, Burkina Faso i, w mniejszym stopniu, Nigrze. Epicentrum konfliktu to trójgraniczny obszar między tymi trzema krajami, region Liptako-Gourma. Do najbardziej brutalnych aktów przemocy dochodzi obecnie w środkowym Mali i północnym Burkina Faso, po tym, jak z obu krajów wycofały się wojska francuskie”, wynika z analizy DefenceWeb dotyczącej nasilającej się rebelii w Afryce Subsaharyjskiej.

Co najmniej 2 miliony obywateli Burkina Faso, tzn. 1 osoba na 10, ma status uchodźcy wewnętrznego ze względu na niestabilną sytuację w kraju, a co najmniej 800 tys. osób żyje pod okupacją islamistycznych bojówek.

Burkina Faso znana jest z tolerancji religijnej oraz spójności społecznej, niestety nasilenie działań ruchów islamistycznych zagraża pokojowemu współistnieniu mieszkańców kraju. „Skutki nasilającej się rebelii na północy dotykają przede wszystkim chrześcijan (zarówno pojedynczy chrześcijanie, jak i całe kościoły obierane są za cel ataków), ale cierpią także muzułmanie, którzy nie popierają ekstremistów”, wyjaśnia Jo Newhouse, rzeczniczka Open Doors na Afrykę Subsaharyjską.

Początki działalności Open Doors w Burkina Faso datują się na rok 2019, kiedy to zaobserwowano gwałtowne nasilenie działalności  dżihadystów. Naszym pragnieniem jest, aby Kościół potrafił reagować na prześladowania w sposób biblijny dzięki duchowemu wzrostowi swoich członków. Organizujemy szkolenia dla wierzących, aby lepiej rozumieli prześladowania, dostarczamy pomoc humanitarną, zapewniamy opiekę duchową i psychologiczną.

Aktualizacja – 27/02/2024

Lokalni partnerzy zdołali skontaktować się z ks. Jeanem-Pierrem Sawadogo, aby uzyskać więcej szczegółów na temat ataku z niedzieli 25 lutego. Otrzymaliśmy od niego następującego informacje: „O godz. 8 rano wierni zgromadzili się na niedzielną mszę. Nagle nadjechali mężczyźni na motocyklach. Napastnicy otworzyli ogień do zgromadzonych w kaplicy, celowali w ławki mężczyzn i wszystkich zabili. Trzynaście osób poniosło śmierć na miejscu, dwóch mężczyzn zostało poważnie ranionych. Śmierć poniósł także mały chłopiec, który siedział obok swojego taty. Mężczyźni, którzy zdołali przeżyć, siedzieli razem z kobietami, ponieważ byli częścią chóru.  Po wykonaniu tego strasznego czynu dżihadyści odjechali na swoich motorach, pozostawiając świadków zamachu w szoku”.

Nagranie wideo, które otrzymaliśmy z miejsca zdarzenia, pokazuje podłogę kościoła zalaną krwią, ławki zepchnięte pod jedną ze ścian i stertę butów.

Lokalni partnerzy Open Doors przedstawili dodatkowe prośby modlitewne: „Prosimy, módlcie się za sprawców zamachu. Módlcie się, aby poznali Jezusa Chrystusa i pokutowali za swoje niegodziwe czyny. Niech ten atak ma sens. Módlcie się także o wzrost i wzmocnienie Kościoła w Burkina Faso”.

Intencje modlitewne:

  • Módlcie się za Kościół w Essakane. Niech Duch Święty stanie się ich pocieszycielem. Módlcie się, aby Duch Boży był blisko tych, którzy opłakują swoich zmarłych i tych, którzy teraz będą musieli żyć ze wspomnieniami zamachu.
  • Módlcie się za przywódców kościoła – aby Bóg dał im mądrość i pokazał, jak służyć poszkodowanym i przewodzić wspólnocie w tym trudnym czasie.
  • Módlcie się o wiarę chrześcijan w północnym Burkina Faso – aby te brutalne wydarzenia przyczyniły się do wzmocnienia ich zaufania do Boga; aby nie zwątpili przytłoczeni wydarzeniami, które mają miejsce w ich kraju. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.