Wiadomości prasowe

Burkina Faso: „Te ataki niszczą nasze życie"

14 zabitych po ataku na kościół w niedzielę adwentową

(Open Doors Polska) – Brutalny atak na kościół wstrząsnął chrześcijanami w Burkina Faso. 1 grudnia, pierwszego dnia adwentu, uzbrojeni mężczyźni ostrzelali protestancki kościół we wsi Hantoukoura w regionie przygranicznym z Nigrem. Zabili 14 uczestników nabożeństwa. Wśród nich był pastor zgromadzenia i kilkoro młodych ludzi - najmłodsza ofiara miała zaledwie dwanaście lat.

2019-12-04_Open_Doors_753x420_Egipt_DetailPage

Zdjęcie archiwalne: Pogrzeb chrześcijan zabitych w ataku na kościół w Dablo

Liczba zabitych chrześcijan rośnie

Od początku roku w Burkina Faso w dziewięciu atakach dżihadystów zamordowano co najmniej 41 chrześcijan. Wielu pastorów i ich rodziny zostało porwanych. W kraju działa kilka bojówek islamskich – ale nikt jeszcze nie przyznał się do ataku w niedzielę adwentową. „Nie wiemy, kim są napastnicy. Wiemy tylko, że atakują chrześcijan", powiedział pastor Samuel Sawadogo, który opiekuje się chrześcijańskimi uchodźcami na północy kraju. „Te ataki niszczą nasze życie. Jesteśmy przepełnieni bólem z powodu śmierci członków naszej rodziny”.
JP, odpowiedzialny za pracę Open Doors w Afryce Subsaharyjskiej, wzywa do modlitwy za wspólnotę w Burkina Faso: „Szok i trauma spowodowane atakami są niewyobrażalne. Nasi bracia i siostry potrzebują naszej modlitwy i pilnej pomocy, aby zachować nadzieję i jedność w tym coraz bardziej nieprzyjaznym środowisku".
Napięcie w Burkina Faso w ostatnich latach nieprzerwanie rośnie i zagraża pokojowemu niegdyś współistnieniu chrześcijan i muzułmanów. Wielu chrześcijan musiało pozostawić domy i opuścić swoje wioski z powodu ataków. Pod koniec października byliśmy w stanie rozdysponować pomoc nadzwyczajną ponad 500 rodzinom, które uciekły z północy kraju. Wspieramy również społeczność w Afryce Zachodniej poprzez seminaria i pomoc osobom dotkniętym traumą.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Burkina Faso:

  • Módl się o pocieszenie i pokój dla tych, którzy w atakach stracili bliskich.
  • Módl się o siłę dla chrześcijan, by pozostali silni w wierze i nie ulegali nienawiści do muzułmanów.
  • Módl się za pastorów, którzy chcą służyć swemu kościołowi i którzy są szczególnie narażeni na ataki i porwania.
  • Módl się zaprzestanie szerzenia ideologii ekstremistycznych, które zagrażają pokojowemu współistnieniu różnych grup ludności w Afryce Zachodniej.
  • Módl się za chrześcijan, którzy musieli uciekać z tego regionu. Módl się o ochronę i opiekę dla nich.
  • Módl się za naszych pracowników, którzy podróżują w tym rejonie Afryki, aby wiedzieli jak najlepiej służyć ludziom i jak im pomóc.