Wiadomości prasowe

CHINY: BAZA DANYCH Z INFORMACJAMI O LIDERACH KOŚCIOŁÓW WZBUDZA DUŻE WĄTPLIWOŚCI

Kolejne narzędzie do monitorowania działalności osób duchownych i kościołów

(Open Doors, Polska) – 23 maja chińskie Państwowe Biuro do Spraw Religii uruchomiło nową „bazę danych duchownych islamskich, katolickich i chrześcijańskich”. Oficjalnie rejestr ma służyć „promowaniu otwartości religijnej oraz pomóc w identyfikacji i zarządzaniu danymi osób duchownych”. Wśród niezarejestrowanych kościołów i ich pracowników baza wzbudza wiele wątpliwości i jest kolejnym elementem polityki państwa, zmierzającym do przejęcia kontroli nad życiem religijnym Chińczyków.

Troska państwu czy narzędzie inwigilacji? Strona główna nowej bazy danych.
Troska państwu czy narzędzie inwigilacji? Strona główna nowej bazy danych.

Lepiej być nielegalnym niż zarejestrowanym

Internetowa baza danych zawiera szczegółowe informacje na temat liderów kościołów, tj. imię i nazwisko, zdjęcie i przynależność denominacyjną. Liderzy muszą być oficjalnie zarejestrowani w jednej z uznanych przez państwo instytucji religijnych; są to przede wszystkim wspólnoty zrzeszone w ramach Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii, tj. organizacji parasolowej kościołów protestanckich. W oświadczeniu na stronie internetowej organizacja podaje, że baza danych dostarcza opinii publicznej informacji na temat „duchownych, którzy zostali zarejestrowani zgodnie z obowiązującym prawem”. Korzystanie z bazy danych – nawet jeśli jest to tylko zapytanie – wymaga od użytkownika podania numeru telefonu komórkowego, więc nie można tego zrobić anonimowo.

Wcześniej w tym roku podobne bazy danych zostały wprowadzone dla duchownych buddyjskich i taoistycznych, aby, między innymi, „zwalczać oszustwa z udziałem fałszywego personelu religijnego”. Yuhua* monitoruje sytuację chrześcijan w Chinach jako lokalny współpracownik Open Doors i tak komentuje wprowadzenie bazy danych: „Może się wydawać, że system zapewnia ochronę kościołom, ale w rzeczywistości służy monitorowaniu ich działalności. Lider kościoła domowego wolałby raczej podjąć ryzyko bycia oznaczonym jako ‘nielegalny personel religijny’, niż zarejestrować się w systemie”.

Elementy mozaiki układają się w obraz bardzo restrykcyjnego środowiska

Jednak według Thomasa Muellera, analityka Open Doors' World Watch Research, konsekwencje mogą być zupełnie inne. „Na przykład, jeśli osoby zainteresowane Ewangelią zaczną poszukiwania od sprawdzania, czy lider kościoła jest zarejestrowany w bazie danych, może to przeszkodzić wysiłkom wspólnot na rzecz szerzenia Ewangelii. Jest to kolejny element mozaiki coraz bardziej restrykcyjnego dla chrześcijan środowiska”.

Państwo stawia kościołom coraz więcej warunków, jak np. w prowincji Zhejiang, gdzie kościoły musiały promować komunizm – ideologię, która zaprzecza istnieniu Boga. W marcu chrześcijanie w niektórych częściach prowincji Henan zostali skonfrontowani z „inteligentną aplikacją religijną”, która wymaga od nich rejestracji przed uczestnictwem w spotkaniu kościelnym. Chrześcijańscy przywódcy są atakowani przez władze i zatrzymywani pod absurdalnymi zarzutami. Na przykład 24 maja pastor w Shunde w prowincji Guangdong został aresztowany wraz z trzema współpracownikami pod zarzutem prowadzenia „nielegalnej działalności gospodarczej”.

Pod hasłem „jeden obywatel, jedna kartoteka” w Chinach opracowywane i wdrażane są obecnie systemy, które są w stanie przeszukiwać wiele baz danych, aby przygotować na temat każdego obywatela kompleksową kartotekę do użycia przez przedstawicieli władz.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Chiny zajmują 16. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach!

  • Módl się za przywódców kościołów, aby pomimo rosnącej presji odważnie i spokojnie kontynuowali swoją posługę zgodnie ze swoim powołaniem.
  • Módl się za wszystkich chrześcijan; o ochronę przed atakami i wolność od strachu przed inwigilacyjną działalnością państwa.
  • Módl się, aby Ewangelia trafiała do mieszkańców Chin i zmieniała ich serca pomimo starań aparatu państwowego, aby ograniczyć zasięg i możliwości pracy kościołów. 
  • Módl się za urzędników odpowiedzialnych za monitorowanie chrześcijan: aby Duch Boży zmienił ich serca i napełnił je życzliwością wobec chrześcijan.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.