Wiadomości prasowe

CHINY: CO ZJAZD KOMUNISTYCZNEJ PARTII CHIN OZNACZA DLA CHRZEŚCIJAN?

„Jezus powiedział nam, że będziemy mieli trudności na tym świecie”

(Open Doors Polska) – W niedzielę 16 października rozpoczął się w Chinach XX Zjazd Partii Komunistycznej. Obserwatorzy oczekują, że prezydent Xi Jinping zostanie wybrany na dożywotniego przywódcę kraju. Zapytaliśmy chińską współpracownicę Open Doors Julianę* o obecną sytuację chrześcijan w Chinach i o to, jakich zmian oczekują po tym ważnym wydarzeniu.

Wspólne studium biblijne: spotkania w cztery oczy stają się coraz ważniejsze dla chrześcijan
Wspólne studium biblijne: spotkania w cztery oczy stają się coraz ważniejsze dla chrześcijan

Od kilku lat chińscy chrześcijanie cierpią z powodu coraz większych ograniczeń wolności wyznania. Jak sobie z tym radzą?

Jest on różny w zależności od wspólnoty i zależy między innymi od osób, które ją prowadzą. Jeśli oni się boją, to najprawdopodobniej zgromadzenie również się boi i niechętnie uczestniczy w nabożeństwach. Słyszeliśmy, jak niektórzy liderzy mówili: „Nie wiemy, jak poradzić sobie z tą sytuacją, ponieważ bardzo obawiamy się nadchodzących prześladowań”. I nagle tylko jedna trzecia parafian przychodzi do kościoła lub pozostaje w kontakcie. Ale są też zgromadzenia, które są lepiej przygotowane na prześladowania, dzielą się na małe grupy lub znajdują inne sposoby na to, by trwać we wspólnocie. Kiedy władze wywierają naciski na te zgromadzenia, to oni za każdym razem zmieniają miejsce spotkania, a małe grupy gromadzą się w różnych domach członków kościoła, aby nie można było ich tak łatwo wytropić.

Jaka jest wizja dla posługi Open Doors w Chinach?

Główną troską chrześcijan w Chinach jest czynienie uczniami kolejnych pokoleń. Restrykcyjne przepisy i wiele innych czynników odciągnęły młodych ludzi od Kościoła. Uczniowie i studenci znajdują się pod taką presją, że prawie w ogóle nie mają wolnego czasu. Co oznacza, że mają niewiele czasu dla Boga i wspólnoty z innymi chrześcijanami. W niektórych przypadkach szkoły odwodzą uczniów od uczestniczenia w zajęciach religii z obawy przed Partią Komunistyczną. Open Doors chce wspierać lokalnych partnerów w docieraniu do młodych ludzi poprzez wyposażenie liderów kościelnych i rodziców w inspirujące metody, które pomogą im przyciągnąć do kościoła kolejne pokolenie.

Jakie oczekiwania mają chrześcijanie wobec nadchodzącego zjazdu partii?

Istnieją różne opinie na temat tego, czy w przyszłości partia będzie zaostrzać, czy łagodzić ograniczenia. Nie wiemy, jaki będzie wynik, ale wiemy i ufamy, że wiara Kościoła, który należy do Jezusa i jego ogień dla Pana nie zgasną. Podobnie było w trudnych czasach w przeszłości, na przykład podczas rewolucji kulturalnej, kiedy chiński Kościół był bardzo prześladowany – ale nie zginął.

Pewien pastor, który prowadzi aktywny misyjnie kościół w południowych Chinach, zacytował Ewangelię Jana 6:33 i powiedział: „Wiemy, czego się spodziewać, ponieważ Biblia powiedziała nam to. Jezus powiedział, że będziemy mieli trudności na tym świecie, ale powinniśmy nabrać odwagi, ponieważ On pokonał świat. Jeśli Jezus nie unikał wyzwań, dlaczego ja miałbym to robić? Bez względu na wynik, nadal będę robił to, do czego zostałem powołany. Jezus jest moim jedynym celem, a my zwyciężymy dzięki temu, co zrobił Jezus”.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2022 roku Chiny zajmują 17. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmieniono

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach!

  • Módl się o odwagę i jasną wizję dla wszystkich liderów Kościoła.
  • Módl się, aby chrześcijanie byli umocnieni w wierze i nie zaniedbywali wspólnych spotkań.
  • Módl się szczególnie za osoby, które dokładają wszelkich starań, aby dotrzeć z Ewangelią do młodego pokolenia.
  • Módl się za uczestników Zjazdu Partii Komunistycznej, aby Jezus kierował sercami delegatów we wszystkich decyzjach.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.