Wiadomości

CHINY: CORAZ WIĘCEJ TREŚCI CHRZEŚCIJAŃSKICH ZNIKA Z SIECI

Dostęp do Biblii wyłącznie przez kontrolowane przez państwo kościoły zrzeszone w ramach Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii

(Open Doors Polska) - Chrześcijanie w Chinach najchętniej korzystają z Biblii w swoich telefonach komórkowych. Od czasu wybuchu pandemii chrześcijańskie spotkania i nauczenie coraz częściej przenoszone są do Internetu. Jednak coraz surowsze przepisy doprowadziły do zniknięcia z sieci wielu treści chrześcijańskich i prawie wszystkich Biblii. Korzystanie z drukowanej Biblii jest obecnie wśród chińskich chrześcijan raczej wyjątkiem niż regułą.

 

Osoba czytająca Bibilę
W przeciwieństwie do Biblii drukowanych dostęp do Biblii online można zablokować, a jej treść można zmienić.

Drukowane Biblie są wyjątkiem

W 2018 r. rząd chiński zakazał sprzedaży drukowanych Biblii przez Internet. Od tego czasu tylko księgarnie przy kościołach uznanego przez państwo Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii oferują jeszcze możliwość legalnego zakupu Biblii w formie książkowej. Z tego powodu aplikacje biblijne szybko stały się normą dla chińskich chrześcijan.

Oferowały one praktyczne korzyści, jak również różnorodne wersje Biblii i inne materiały. Często zdarzało się, że osoby, które chciały kupić kilka Biblii dla większych grup chrześcijan, musiały przy zakupie podać swoje dane osobowe. Aplikacje na telefony komórkowe sprawiły, że Słowo Boże stało się dostępne dla każdego – zawsze i wszędzie.

Ostatnio Chiny jeszcze bardziej zaostrzyły kontrolę nad wolnością religijną, blokując aplikacje biblijne i powiązane materiały chrześcijańskie. Jednym z wyjątków, który pozwala na ograniczony dostęp i ściąganie cyfrowych Biblii jest strona Patriotycznego Ruchu Potrójnej Autonomii.

Apple prosi o pozwolenie rządu

Aby lepiej kontrolować media społecznościowe, Chiny wprowadziły nowe przepisy. Utrudniają one dostawcom aplikacji wprowadzanie ich produktów na rynek, ponieważ każda aplikacja musi ubiegać się o odpowiednie pozwolenie. Znane Open Doors przypadki wskazują, że spełnienie wszystkich wymogów procesu ubiegania się o takie zezwolenia jest obecnie prawie niemożliwe. Na przykład znana aplikacja biblijna „Olive Tree” musiała usunąć swoją aplikację z App Store w październiku.

Pewna organizacja związana z Open Doors uruchomiła aplikację do dystrybucji materiałów chrześcijańskich online. Nagle, pewnego dnia nadeszło zawiadomienie od Apple, że aplikacja zostanie wkrótce usunięta z App Store w Chinach kontynentalnych, jeśli nie zostanie przedłożona zgoda chińskiej Krajowej Administracji Prasy i Publikacji. Organizacja poszukuje teraz alternatywnych sposobów na dostarczanie treści swoim użytkownikom w Chinach.

 Obecnie, jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę słowo „Biblia” na platformach z aplikacjami, przeczytasz komunikat: „Aplikacja jest obecnie optymalizowana, pobieranie tymczasowo niedostępne”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2021r. Chiny zajmują 17 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach!

  • Módl się za wszystkich chrześcijan, którzy nie mogą już korzystać z Biblii w telefonie tak, jak robili to dotychczas, aby nie zniechęciło ich to do czytania Biblii.
  • Módl się o mądrość i pomysłowość dla wszystkich twórców aplikacji chrześcijańskich i dostawców treści chrześcijańskich online, aby znaleźli sposób na „przemycenie” Biblii i innych materiałów do odbiorców w Chinach.
  • Módl się szczególnie o chińskich chrześcijan wywodzących się ze środowisk muzułmańskich i buddyjskich, którzy nie mają dostępu do drukowanych Biblii, aby Bóg objawił im Swoje Słowo.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił swój Kościół w Chinach i utrzymywał go w prawdzie Jego Słowa.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

SIP

Światowy Indeks Prześladowań

Lista pięćdziesięciu krajów, w których chrześcijanie prześladowani są najbardziej.