Informacje o kraju

CHINY: GŁOSZENIE EWANGELII NAPOTYKA CORAZ WIĘKSZE PRZESZKODY

(Open Doors Polska) - Chińscy chrześcijanie nauczyli się głosić Ewangelię w obliczu ekstremalnych prześladowań. Podczas rewolucji kulturalnej w latach 1966-1976 za czasów Mao Zedonga spotykali się często już o 4 rano, aby uniknąć zatrzymania. Niektórzy modlili się i pościli przez 10, 20 lub 30 dni z rzędu. Spędzali godziny na modlitwie, uciekali przez okna i tylne drzwi lub ukrywali się na polach, gdy nadchodziła policja. Mao kazał wtrącić tysiące ludzi do więzień i obozów pracy. Wiele osób straciło życie. Mimo prześladowań Kościół stawał się coraz silniejszy – z nieco mniej niż miliona około 1960 roku do prawie 100 milionów obecnie.

 

chrześcijanie śpiewają w Chinach
Teksty pieśni uwielbienia zapisane w smartfonie nie są niczym niezwykłym dla tych chrześcijan w Chinach. Jak długo jeszcze?

Systematyczne ograniczanie wolności religijnej

Po śmierci Mao nastąpił okres większej wolności dla wspólnot chrześcijańskich. Jednak odkąd Xi Jinping doszedł do władzy w 2012 roku, represje i prześladowania grup religijnych ponownie gwałtownie się nasiliły. Kościoły mogą funkcjonować pod warunkiem, że będą postępować zgodnie z wytycznymi Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Osoby, które stawiają Jezusa ponad Xi Jinpingiem, muszą liczyć się z karą. Od 2013 roku tysiące kościołów i obiektów kościelnych zostało zamkniętych, a niektóre zniszczono. Nieletnim nie wolno uczestniczyć w spotkaniach i imprezach organizowanych przez kościoły. Sprzedaż Biblii jest kontrolowana, dostęp do aplikacji biblijnych i chrześcijańskich treści w Internecie jest w dużej mierze zablokowany. Krytyka rządu jest karana, pastorzy muszą szerzyć socjalistyczne zasady KPCh. Ich obowiązkiem jest dostosowanie religii do chińskiego socjalizmu. Prezydent Xi chce zatrzymać Ewangelię, a jednocześnie wszelkimi sposobami dąży do reedukacji społeczeństwa.


Od 1 marca reżim będzie jeszcze ściślej kontrolował rozpowszechnianie treści religijnych w Internecie, wprowadzając bardziej rygorystyczne przepisy. Wykorzystywanie Internetu do prowadzenia wirtualnych spotkań chrześcijańskich będzie możliwe tylko po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Uzyskanie licencji wiąże się z dużymi utrudnieniami. W czasie pandemii wiele kościołów spotykało się online na nabożeństwach i grupach domowych. Jak będzie to wyglądało teraz, nikt nie potrafi dokładnie przewidzieć.


W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Chiny spadły z 43. miejsca w 2018 r. na 17. miejsce w 2022. Proś Jezusa o wytrwałość i mądrość dla chrześcijan w tym kraju.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Chiny

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Chinach oraz ich wpływu na codzienność.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.