Wiadomości

Chiny: Setki południowokoreańskich chrześcijan wysiedlonych z Chin

Rząd komunistyczny dąży do wzmocnienia nadzoru nad grupami religijnymi

(Open Doors Polska) W zeszłym roku setki południowokoreańskich chrześcijan mieszkających w północno-wschodnich Chinach odesłano z powrotem do ojczyzny. Obserwatorzy uważają, że to działanie władz jest związane z wysiłkami rządu chińskiego na rzecz ściślejszego monitorowania działalności religijnej w przyszłości.

Utrzymanie władzy poprzez kontrolę

Nowe przepisy dotyczące praktykowania religii zostały już opublikowane we wrześniu 2016 r. I mają wejść w życie z dniem 1 lutego 2018 r. Przywódcy komunistyczni chcą w miarę możliwości zapobiegać wszelkim obcym wpływom, aby zachować własną władzę. Podczas kongresu partii komunistycznej prezydent Xi Jinping potwierdził zamiar rządu, aby kontynuować "utrzymanie zasady, że religie w Chinach muszą być dopasowane do orientacji chińczyków".

Wysiłki rządu na rzecz kontroli życia religijnego są związane z jednej strony z rozprzestrzenianiem się ekstremistycznego islamu, a z drugiej strony z gwałtownie rosnącą liczbą chrześcijan w kraju. Szacuje się, że w Chinach jest więcej chrześcijan niż członków partii komunistycznej; niektórzy obserwatorzy oczekują, że do 2030 r. liczba chrześcijan wzrośnie ponad dwukrotnie.

 

Zdjęcie: Graniczna rzeka Yalu między Chinami a Koreą Płn. (Źródło: WWM)
Zdjęcie: Graniczna rzeka Yalu między Chinami a Koreą Płn. (Źródło: WWM)

Kościoły chrześcijańskie stawiane pod presją

Wśród wypędzonych jest wielu pastorów, co doprowadziło do zamknięcia kościołów. Jak donosi południowokoreański dziennik „Korea Herald”, w Changchun, stolicy prowincji Jilin, nie ma ani jednego kościoła południowokoreańskiego. Pomoc dla uchodźców z Korei Północnej, w którą zaangażowani są niektórzy południowokoreańscy chrześcijanie, może również ucierpieć.

W roku 2017 Chiny zajęły 39. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę. Konstytucja gwarantuje wolność wyznania, ale w rzeczywistości często wygląda to inaczej. Chociaż przemoc jest zjawiskiem rzadkim, ponieważ władze obawiają się negatywnych reakcji ze strony międzynarodowych mediów, to poprzez monitorowanie i ograniczanie wywierają presję na społeczności chrześcijańskie. Zdarzają się czasem zakłócenia lub uniemożliwienie odbycia chrześcijańskich spotkań. Szczególnie dotkliwie odczuwają to chrześcijanie nawróceni z islamu lub buddyzmu, którzy nie tylko prześladowani są przez otoczenie, ale także szczególnie przez członków władz mniejszości etnicznych.

Źródło: Open Doors, World Watch Monitor

Prosimy, modlicie się za chrześcijan w Chinach!

  • Dziękujmy Bogu za rozwój wspólnot chrześcijańskich w kraju.
  • Prośmy Jezusa o ochronę, zwłaszcza dla tych kościołów, które nie są uznawane przez państwo, aby bezkompromisowo kontynuowały swoją służbę.
  • Módlmy się o mądrość, siłę i ochronę dla chrześcijan, którzy troszczą się o uchodźców z Korei Północnej w regionie przygranicznym.