Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: CHRZEŚCIJANIE ZANIEPOKOJENI WZROSTEM PRZEMOCY

Odłam IS nasila ataki w prowincjach zamieszkanych głównie przez chrześcijan

(Open Doors Polska) – Zaledwie kilka dni temu podczas wizyty w Demokratycznej Republice Konga papież Franciszek wzywał do pokoju. Liczne ataki, do których dochodziło w ostatnich tygodniach, wskazują, że sprawcy przemocy nie mają zamiaru się zatrzymać. Liderzy lokalnych kościołów proszą o wsparcie dla swojego kraju.

Pastor Paul sam jest uchodźcą i opiekuje się 100 rodzinami w obozie. Jest wdzięczny za wszystkie artykuły pomocowe, które zapewniają im przetrwanie.
Pastor Paul sam jest uchodźcą i opiekuje się 100 rodzinami w obozie. Jest wdzięczny za wszystkie artykuły pomocowe, które zapewniają im przetrwanie.

Ponad 100 tys. przesiedleńców w dwa dni

31 stycznia, na krótko przed przybyciem głowy Kościoła rzymskokatolickiego do Kinszasy, co najmniej 15 osób zginęło w atakach Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), islamskiej grupy ekstremistycznej, we wschodniej prowincji Kiwu Północne.

W wyniku walk między inną grupą zbrojną, M23, a siłami zbrojnymi kraju tysiące mieszkańców prowincji straciło domy i musiało szukać schronienia. Według organizacji humanitarnej Save the Children w ciągu dwóch dni ponad 122 tys. osób, w tym szacunkowo 65 tys. dzieci, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

„Sytuacja jest poważna” – mówił Open Doors jeszcze w październiku pastor Agupio Mani, przywódca kościoła w sąsiedniej prowincji Ituri. „Musimy zaalarmować wszystkie kościoły na całym świecie, żeby wiedziały, że wschodnia część Demokratycznej Republiki Konga, a zwłaszcza prowincje Ituri i Kiwu Północne stoją w ogniu” – powiedział.

„Każdego dnia napływają nowe informacje o atakch. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby modlili się: Panie, zwróć swoje miłosierne spojrzenie na te dwie prowincje, gdzie cierpią chrześcijanie, ale także cierpi cała ludność (...) i na tych wszystkich ludzi, którzy zostali rozproszeni i nie wiedzą już, jak żyć (...)”.

Rośnie liczba ataków, w tym ataków na kościoły

ADF i M23 to tylko dwie z ponad 120 grup zbrojnych, które niezwykle utrudniają życie Kongijczykom na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Choć większość walk ma na celu przejęcia kontroli nad bogatymi zasobami naturalnymi kraju, islamistyczne ugrupowanie ADF nasiliło w ostatnich latach ataki na miejscową ludność, w tym chrześcijan.

W ubiegłym roku grupa potwierdziła swoją wierność nowemu przywódcy Państwa Islamskiego.
15 stycznia grupa dokonała zamachu na kościół w pobliżu granicy z Ugandą, zabijając co najmniej 17 osób. W październiku ubiegłego roku w wyniku ataku na szpital w prowincji Kiwu Północne zginęła m.in. zakonnica.

Dorcas Moussi*, kierowniczka zespołu Open Doors ds. pracy w Afryce Środkowej, zwraca uwagę, że „przemoc dżihadystów wobec w większości chrześcijańskiej ludności w prowincji Kiwu Północne i okolicznych obszarach narasta od lat”. Ten rozwój wydarzeń doprowadził do masowego exodusu ponad 5,6 mln ludzi, co czyni go jednym z największych kryzysów uchodźczych na świecie. Moussi mówi: „Wzywamy światowy Kościół do modlitwy o Boże pocieszenie dla pogrążonych w smutku ofiar i Boże zaopatrzenie dla Kościoła”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Demokratyczna Republika Konga zajmuje 37. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione

Prosimy, módl się za ofiary przemocy w Demokratycznej Republice Konga!

  • Módl się o zaprzestanie walk oraz o to, by osoby, które straciły domy, otrzymały wszystko to, co jest im potrzebne do życia.
  • Módl się, aby chrześcijanie stali się ambasadorami Bożej miłości i służyli swoim rodakom, mówiąc im o nadziei, która płynie z krzyża.
  • Módl się o mądrość dla wszystkich liderów w kościołach.
  • Módl się o osoby, które wspierają działania ugrupowań takich jak ADF, aby Boży Duch przemieniał ich serca i otwierał ich oczy na Jego łaskę i prawdę.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.