Wiadomości prasowe

DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA: „ŚMIERCI, GDZIE JEST TWOJE ZWYCIĘSTWO?”

Rok po śmiertelnym ataku Kościół publicznie wysławia zmartwychwstałego Pana

(Open Doors, Polska) – „Ludzie patrzyli na nas ze zdumieniem, gdy przechodziliśmy ulicami Kasindi, aby obwieszczać zwycięstwo Chrystusa w chwale i uwielbieniu”, opowiada pastor Kambale ze zboru 8e CEPAC. Niemal dokładnie rok temu społecznością wstrząsnął niszczycielski zamach bombowy. Mimo że ciągle pamiętają wydarzenia z zeszłego roku, w dniach 12-14 stycznia chrześcijanie obchodzili święto wiary w Jezusa Chrystusa.

„Nasza wiara nie osłabła” – Neema z ciężko rannym synem

„Przyszli nas zniszczyć”

15 stycznia 2023 r. ładunek wybuchowy zabił 15 i ranił 71 osób; budynek kościoła został poważnie uszkodzony. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS). Bomba została najprawdopodobniej podłożona przez bojowników Sojuszu Sił Demokratycznych (ADF), które są blisko powiązane z IS. „[Ich] celem ... było zamknięcie drzwi kościoła [na zawsze]”, tego pastor Kambale jest pewien.

Eksplozja pozostawiła głębokie fizyczne i psychiczne rany na członkach kościoła. Niektórzy z nich przez długi czas nie mogli wrócić do normalnego życia. Wielu z nich początkowo bało się nawet postawić stopę na terenie kościoła, donosi pastor Kambale.

W tygodniu po ataku nasi lokalni partnerzy odwiedzili kościół, aby wesprzeć ocalałych i modlić się z nimi. Zespół odwiedził również rannych w szpitalach. W marcu 107 poszkodowanych rodzin otrzymało paczki z żywnością i niewielką kwotą pieniędzy. Ponadto co miesiąc organizowane były seminaria na temat radzenia sobie z traumą, a podczas kolejnej kampanii rozdawano Biblie. Wsparcie to dodało wielu osobom odwagi i pomogło im wrócić do normalnego życia.

„Przyszli, by nas zniszczyć, ale nasza wiara nie osłabła. Ci, którzy zginęli, zginęli, a ci, którzy żyją, żyją. Bóg walczy o nas, ale nie możemy stracić naszej wiary, musimy zrobić krok naprzód. Bóg nam pomaga ... Nie możemy porzucić Jego słowa z powodu naszych ran” – mówi stanowczo Neema*. W ataku zginął jej czteroletni syn, drugi syn stracił oko, a ona sama również odniosła poważne obrażenia.

Znaczący wzrost kościoła po ataku

Przykład Joys Musavuli, matki pięciorga dzieci, pokazuje, jak ważne jest okazywanie wsparcia. W ataku Joys straciła 11-letniego syna Muyisę. Jej mąż Jean Baptiste podarował jej Biblię. „Od czasu ataku nie chodziła do kościoła. Kiedy zobaczyła Biblię, wróciła do niej radość i poczuła się pocieszona. Teraz czyta Biblię bardzo często i widzę, że Słowo Boże stopniowo ją pociesza, mimo że nie jest jeszcze w pełni zdrowa”.

I chociaż dla wielu proces uzdrowienia nadal trwa, w miniony weekend odbyła się seria imprez ewangelizacyjnych. Pastor Kambale mówi: „Chwalimy Pana, powołał wielu pastorów i właśnie ochrzciliśmy 15 nowych wierzących. Pobłogosławiliśmy również kilku pastorów i wyświęciliśmy kilku ewangelistów i diakonów do służby”.

Pastor Ki Abraham, sekretarz kościoła 8e CEPAC, podsumowuje: „Wróg chciał zniszczyć dom Boży, ale kościół się rozrósł. W styczniu 2023 roku 8e CEPAC w Kasindi Lubiriha liczył 998 chrześcijan. Obecnie (styczeń 2024) mamy 1300 aktywnych członków. Bogu niech będzie chwała!”

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga:

  • Podziękuj Bogu za Jego pocieszenie i silną wiarę chrześcijan w Kasindi Lubiriha.
  • Módl się za wszystkich ocalałych, którzy nadal zmagają się ze wspomnieniami i następstwami ataku. Módl się o ich całkowite uzdrowienie.
  • Módl się o zakończenie ataków na chrześcijan w regionie; błogosław rząd i władze, które starają się zapewnić im bezpieczeństwo.
  • Módl się za zwolenników ADF, aby Jezus otworzył ich oczy i zmienił ich serca, aby poznali Boga.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.