Świadectwa wiary

Egipt: aresztowany za butelkę z wodą

Chrześcijanie szykanowani i prześladowani w czasie Ramadanu

(Open Doors Polska) - "Przez ponad dwie godziny byłem przetrzymywany na posterunku policji, traktowano mnie niezwykle upokarzająco, a nic nie zrobiłem".  Hani Shamshoun Girgis (31) został przeszukany i aresztowany przez egipską policję tylko, dlatego, że jako chrześcijaninem nie uczestniczył w Ramadanie. W ostatnich dniach miesiąca postu w Egipcie miało miejsce kilka takich incydentów.

Chrześcijanin aresztowany za nie uczestniczenie w Ramadanie

Kair, przystanek Giza. Hani był w drodze do pracy w gazecie Tahrir, kiedy zatrzymał go policjant. Sprawdzał dokumenty, które identyfikowały Hani jako chrześcijanina. Oficer zaczął przeszukiwać torbę. "Wewnątrz była butelka z wodą. Kiedy policjant ją znalazł, rozzłościł się", relacjonuje Hani.
"Wziął mój dowód osobisty i poprosił mnie, abym za nim poszedł.  Kiedy mu się sprzeciwiłem i zapytałem, dokąd mnie zabierał, obraził mnie i kazał mi milczeć - zupełnie jakbym był przestępcą". Po przybyciu na posterunek policji Hani dowiedział się, że powodem jego aresztowania była butelka z wodą.

Zdjęcie: Hani Shamshoun Girgis (źródło: World Watch Monitor)
Zdjęcie: Hani Shamshoun Girgis (źródło: World Watch Monitor)

"Dlaczego masz butelkę wody ze sobą podczas Ramadanu" – pytali policjanci. "Odpowiedziałem im, że jestem chrześcijaninem i dlatego też nie pościłem", relacjonuje Hani, "obrażali mnie i powiedzieli, że muszę zostać do wieczora i nie mogę siedzieć". W tym czasie Hani skontaktował się z redaktorem naczelnym "Tahrir". Przyjechał on upewniając się, że Hani zostanie uwolniony.

Jedzenie i picie niedozwolone dla egipskich chrześcijan

Podobne doniesienia docierają również do Open Doors z Helwanu w Górnym Egipcie, gdzie chrześcijański kierowca minibusa został zaatakowany i raniony po wypiciu herbaty. A w Beni Ibrahim, wiosce w prowincji Asyut, grupa młodych mężczyzn pobiła chrześcijańskiego rolnika Adela Ayouba, ponieważ wypił wodę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Egipcie:

  • Módl się za egipskich chrześcijan, aby mimo wrogich działań mieli odwagę dzielenia się swoją wiarą.
  • Módl się o jedność wśród chrześcijan różnych kościołów w Egipcie, aby mogły być znakiem miłości Boga.
  • Módl się, aby wielu muzułmanów mogło nawrócić się do Jezus Chrystusa - szczególnie teraz, w tym czasie po Ramadanie.