Wiadomości prasowe

EGIPT: ATAK NA REMONTOWANY KOŚCIÓŁ

Rozwścieczony tłum doprowadził do przerwania prac budowlanych

(Open Doors Polska) - Pod koniec grudnia podczas prac remontowych przy kościele we wsi niedaleko Aleksandrii chrześcijanie zostali zaatakowani przez ludność muzułmańską. Kilku osób zostało rannych, kościół poniósł znaczne straty materialne, a prace zostały przerwane. Aby uspokoić sytuację, zarządzono zamknięcie kościoła, który do dziś nie został otwarty.

Uszkodzona ciężarówka to tylko część strat, które ponieśli chrześcijanie w Abis al-Thawra
Uszkodzona ciężarówka to tylko część strat, które ponieśli chrześcijanie w Abis al-Thawra

Ranni członkowie kościoła, uszkodzone pojazdy

Dach kościoła we wsi Abis al-Thawra, zbudowanego w 1974 roku, był pierwotnie wykonany z blachy oraz gałęzi palmowych i dlatego nie był zbyt trwały. Z tego powodu kościół otrzymał od władz zgodę na wymianę zniszczonego dachu na betonowy. Po rozbiórce starego dachu robotnicy przygotowali konstrukcję do wylania nowego betonowego dachu. Jednak gdy 24 grudnia przez wieś przejechała pierwsza betoniarka, muzułmanie z Abis al-Thawra i okolicznych wiosek zebrali się, by zatrzymać ciężarówkę i uniemożliwić jej wylanie betonu (koptyjskie Boże Narodzenie przypada na 6/7 stycznia).

Krzycząc „Allahu Akbar”, napastnicy obrzucili ciężarówkę kamieniami i uszkodzili jej przednią szybę. Kierowca uszkodzonej betoniarki oraz dwaj jego koledzy postanowili przerwać dostawę, aby zapobiec eskalacji konfliktu. Chrześcijanie mieszkający w pobliżu zostali obrzuceni kamieniami i doznali ran. Zgromadzony tłum wykrzykiwał wrogie hasła przeciwko wspólnocie, a przy okazji poważnie uszkodził należący do kościoła autobus. Następnie napastnicy podpalili pola mieszkającego w pobliżu chrześcijanina.
Policja wezwana na miejsce zajścia nakazała wstrzymać prace na dachu, aby uspokoić sytuację. Obiecali zaniepokojonym chrześcijanom, że prace będą mogły zostać zakończone następnego dnia.

Kolejny atak

Następnego dnia, 25 grudnia, zwiększona obecność policji z pojazdami opancerzonymi i radiowozami zapewniła ochronę trzem betoniarkom. Jednak na drodze ponownie zgromadziło się wielu muzułmanów, którzy zatrzymali dostawę materiałów budowlanych potrzebnych do remontu dachu. W chwili, gdy miało się rozpocząć wylewanie betonu, na plac budowy przybył pod silną ochroną przewodniczący rady miasta w towarzystwie kilku inżynierów. Ku zaskoczeniu chrześcijan kazał ponownie wstrzymać prace. Mimo że zagrażało to całemu projektowi, urzędnik pozostał nieugięty i zagroził nawet, że zburzy kościół, jeśli jego polecenia nie zostaną wykonane.

W efekcie betoniarki musiały zawrócić po raz drugi, a kościół do dziś nie ma dachu. Poza uszkodzeniem kościelnego autobusu i betoniarki, straty finansowe kościoła wynoszą równowartość prawie 6.000 € za niewykorzystany beton. Chociaż budynek kościoła jest stosunkowo niewielki, o powierzchni około 170 m², służy jako centrum duchowe dla około 4000 chrześcijan w Abis al-Thawra i 14 okolicznych wioskach.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Egipcie:

  • Módl się, aby Boży pokój wypełnił serca chrześcijan i aby potrafili zachować spokój w obliczu nienawiści.
  • Módl się za napastników, aby zmienili swoje złe postępowanie.
  • Módl się o szefa administracji miasta, aby on i jego współpracownicy wydali pozwolenie na wznowienie prac przy remoncie kościoła. 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.