Świadectwa wiary

Egipt: do więzienia za post na facebook’u

Ekstremiści coraz częściej wykorzystują sieci społecznościowe do atakowania chrześcijan.

(Open doors, Polska) - Kilka tygodni temu 20-letnia Nermin piła z babcią herbatę we wsi Ashnin El-Nasara. Nagle usłyszały głośne wołanie z ulicy. "Poszłam zobaczyć, co się dzieje", wspomina Nermin. "Zobaczyłam  setki ludzi niosących kije i kamienie. Krzyczeli "Allah Akbar" i skandowali antychrześcijańskie hasła." Wściekły tłum skierował się w stronę Nermin, która zdołała wrócić w ostatniej chwili i zamknęła drzwi. W domu zaczęła płakać i krzyczeć ze strachu, gdy napastnicy rzucali kamieniami w dom. Co się stało?

Zniszczone domy, chrześcijanie aresztowani za szkody.

Około miesiąca temu, bluźniercze posty pojawiły się na stronie Facebook’a 26-letniego brata Nermin, Fady Youssef Todary. Mimo, iż Fady twierdzi, że jego konto zostało zhakowane, zamieścił na stronie film, w którym przeprosił za obraźliwe treści. Bez powodzenia: za pośrednictwem Facebook’a zorganizowano wydarzenie mające na celu wymierzenie mu  zbiorowej kary. Muzułmanie z całego regionu zadeklarowali swój udział. Na szczęście Fady i jego rodzice zdołali ukryć się w domu krewnych w momencie ataku. Napastnicy zaatakowali ich dom i doszczętnie go zniszczyli. Nermin opisuje, co zastali po powrocie: "Zniszczono okna, meble, urządzenia elektryczne i media. Materace były rozcięte nożami. Dom obok, który należy do naszego wujka, też został zdewastowany.” Sytuacja uspokoiła się, gdy przyjechała policja i aresztowała kilku napastników. Ale ku zdumieniu wielu, Fady został wkrótce aresztowany i kilka dni później wtrącony do więzienia. Policja aresztowała nawet trzech innych krewnych - dwóch wujków i 19-letniego brata Fady.

Zdjęcie: Dom rodzinny Fady i Nermin po "akcji odwetowej".
Zdjęcie: Dom rodzinny Fady i Nermin po "akcji odwetowej".

Zaplanowane działania mające na celu szkodzenie chrześcijanom

Dyrektor Open Doors na Bliskim Wschodzie odwiedził niedawno Egipt. Według jego oceny incydent w Ashnin El-Nasara nie jest jedynym. "Moje lokalne źródła poinformowały mnie również o innych przypadkach, z których kilka zostało oficjalnie zgłoszonych.” Jego zdaniem, hakowanie profili na Facebooku pasuje do schematu działania ekstremistycznych salafitów: "Jest to strategia ukierunkowana na zaszkodzenie chrześcijanom w Egipcie. Działania grupy, która ma wystarczająco pieniędzy, by zatrudnić profesjonalnych hakerów."

Podobne wydarzenia oraz regularne porwania chrześcijańskich kobiet i dziewcząt skłoniły Open Doors do zwiększenia inwestycji na badanie i dokumentowanie takich incydentów.

 

Przyszłość Fady jest niepewna. Podczas gdy niektórzy napastnicy i krewni Fady zostali już uwolnieni, on sam musi się obawiać skazania za rzekome bluźnierstwo.

 

Prosimy o modlitwę za Fady i chrześcijan w Egipcie:

  • Módl się o Bożą pomoc dla Fady, aby prawda wyszła na jaw i odsunęła od niego prześladowanie i groźbę kary.
  • Módl się, aby nie powiodły się działania przeciwko chrześcijanom, takie jak porwania i oszczerstwa,
  • Módl się o mądrość i niezłomną wiarę dla chrześcijan, aby poradzili sobie z tymi nowymi wyzwaniami.
  • Módl się za prześladowców, aby Bóg pobłogosławił ich i otworzył im oczy na Ewangelię.