Zachęta do modlitwy

Egipt: krwawy atak na chrześcijan w Aleksandrii

Chrześcijanie czują się bezsilni w obliczu nierespektowania prawa.

(Open Doors) -  10 grudnia właściciel sklepu w Aleksandrii, w północnym Egipcie, został zabity przez islamskich ekstremistów. To morderstwo uwypukla niebezpieczeństwa na które, ze względu na wyznawaną wiarę, narażeni są chrześcijanie w kraju nad Nilem. Ze względu na niedbałe podejście do ścigania przestępców, odpowiedzialność za akty terroru spada na policję i władze lokalne.

Ramses Boules Hermina przed swoim sklepem, w którym został zabity.
Ramses Boules Hermina przed swoim sklepem, w którym został zabity.

Według policji napastnicy byli chorzy psychicznie

Tuż przed zabójczym atakiem, jeden z napastników zmusił jadącego samochodem ks. Boulesa Boushra do zatrzymania się. Według naocznego świadka napastnik krzyczał, że zabije wszystkich chrześcijan. Ksiądz zdołał uciec. Następnie mężczyzna wraz z dwoma braćmi, udał się do sklepu prowadzonego przez chrześcijanina, Ramseas Boulesa Hermina. Napastnicy uzbrojeni w noże, miecze i pałki zamordowali Ramseasa i zdemolowali jego sklep. Potem zaatakowali dwa inne sklepy prowadzone przez chrześcijan i poważnie zranili dwóch innych mężczyzn.
Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji oświadczyli, że trzej bracia są chorzy psychicznie i zaprzeczyli, że atak miał podłoże religijne. Ksiądz Antonius Farag z miejscowego Kościoła Koptyjskiego powiedział: «Wzywamy władze, aby nie zlekceważyły tego zdarzenia i podjęły niezbędne środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo naszego kraju nie może być zagwarantowane bez egzekwowania norm praworządności, szczególnie w przypadku ataków na tle religijnym».

Nowe ataki, bierność władz

Liczba ataków na chrześcijan w Egipcie ciągle wzrasta. Powodem jest wiara chrześcijańska. W ostatnim czasie islamski nożownik zaatakował i ciężko zranił chrześcijankę na ulicy. Napastnik czuł się tak bezkarnie, że nawet nie uciekł z miejsca zdarzenia.
Nieściganie przestępców i niechęć władz lokalnych do ochrony chrześcijan sprawiają, że są oni łatwym celem. Gdy chrześcijanie próbują dochodzić swoich praw, z reguły nie mogą liczyć na sprawiedliwość. W chrześcijańskiej wspólnocie koptyjskiej w Aleksandrii, wspomnienia o atakach są wciąż żywe. W maju 2018 roku, tłum zaatakował koptyjski kościół i domy chrześcijan we wsi Abou El-Shuqaf w pobliżu Aleksandrii. Siedmiu Koptów zostało poważnie rannych. Rok wcześniej, w Niedzielę Palmową, zamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w pobliżu katedry św. Marka w Aleksandrii, zabijając osiemnastu Koptów.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Egipcie:

  • Módlcie się za rannych i ich bliskich. W modlitwie szczególnie pamiętajmy o rodzinie Ramsesa Boulesa.
  • Módlcie się, aby wspólnota chrześcijańska w Aleksandrii w obliczu licznych ataków i niebezpieczeństw, została wzmocniona w wierze
  • Módlcie się za islamskich ekstremistów. Prośmy Boga, by dał im poznać Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.