Zachęta do modlitwy

Egipt: Po ataku chrześcijanie wstrząśnięci, ale nie pozbawieni nadziei

Pogrążeni w smutku / wracają wspomnienia poprzednich ataków

(Open Doors Polska) - "Miałem nadzieję i modliłem się, że rok 2018 minie bez większych ataków na pokojowo nastawionych chrześcijan w Egipcie. Ale rzeczy się zmieniły". Egipski bloger zareagował na wiadomość o ostatnim ataku na chrześcijan, w którym straciło życie co najmniej siedmiu chrześcijan. Uzbrojeni mężczyźni zaatakowali w prowincji Minya (Górny Egipt) dwa autokary z chrześcijanami, którzy byli w drodze powrotnej z wizyty w pobliskim klasztorze św. Samuela.

Zdjęcie: Chrześcijanka, która ocalała w ataku w maju 2017 roku - znów znalazła pociechę i nadzieję w Jezusie.
Zdjęcie: Chrześcijanka, która ocalała w ataku w maju 2017 roku - znalazła pociechę i nadzieję w Jezusie.

Przestępcza scena

Podczas gdy większy autobus uciekł z zasadzki, napastnicy zatrzymali drugi pojazd zabijając siedmiu chrześcijan, w tym dwóch młodych ludzi. Miejscowi chrześcijanie byli szczególnie wstrząśnięci faktem, że podobny atak miał miejsce dokładnie w tym samym miejscu w maju 2017 roku. W tamtym czasie zmarło 28 chrześcijan. Pogrzeb odbył się 3 listopada w kościele św. Tadrosa, który został całkowicie spalony w 2013 roku przez zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Biskup Makarius, odpowiedzialny za prowincję Minya, opisał uczucia chrześcijan: "Istnieje mieszanka smutku i bólu [....], ponieważ te bolesne wydarzenia się powtarzają. Tymczasem egipskie wojsko podobno zabiło 19 islamskich bojowników podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Prezydent Al-Sisi przekazał telefonicznie kondolencje Patriarsze Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosowi.

Chrześcijanie zadają pytania

"Co chcą ci terroryści" zapytał 23-letni Christ Michel, który stracił sąsiada w ataku, jak donosi BBC. "Czy powinienem nosić przy sobie broń, kiedy idę na modlitwę lub kiedy jestem w domu? Przecież mógłbym umrzeć, gdybym poszedł do kościoła? Emad Nasif, diakon w kościele w Minya, również ma pytania: "Dlaczego nie byli chronieni? "Bezpieczeństwo mniejszości chrześcijańskiej jest dla wielu kwestią nieważną".

Inną perspektywę daje Hanaa Youssef Mikhael, która straciła męża Ajada Habiba Tawadrosaina podczas ataku autobusu Minya w maju 2018 roku: "Niebo zajęła inna grupa męczenników".

Prosimy, módl się za chrześcijan w Egipcie:

(Intencje modlitewne zostały przekazane przez chrześcijanina z Egiptu)

  • Niech Pan pocieszy serca tych, którzy w ataku stracili dzieci, ich matki i ojców.
  • Niech Pan będzie łaskawy dla agresorów, których serca i umysły są pełne nienawiści do chrześcijan.
  • Niech Pan wzmocni Kościół, aby mógł nadal stać po stronie słabych i rannych oraz aby miłość i przebaczenie Chrystusa mogły być nadal rozpowszechniane.
  • Niech Pan zmiłuje się nad Egiptem.